ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Щорічно 25 травня у всіх країнах відзначається Всесвітній день щитовидної залози. Дата увійшла в календар в 2009 році, коли Європейська тиреоїдна асоціація запропонувала відзначати цей день на міжнародному рівні.

Щитовидна залоза – орган ендокринної системи, яка виробляє такі гормони, як тироксин (Т4) та трийодтиронин (Т3), необхідні для підтримки багатьох процесів в організмі. Будівельним матеріалом для них є йод. Коливання гормонів позначаються на функціонуванні всіх органів і систем організму. Порушеннями в роботі щитовидної залози страждає до 50% всього населення планети. Найбільш часто зустрічається такі захворювання, як вузловий та дифузний зоб. Необхідно звернути увагу на такі симптоми, як відчуття «кому в горлі», дискомфорт в області шиї, кашльова реакція при огляді щитовидної залози, осиплість голосу, тривалий сухий кашель, ускладнене дихання, напади задухи, головокружіння, дискомфорт при повороті голови. При недостатній виробці гормонів – гіпотиреозі – спостерігається ожиріння, депресія, сонливість вдень, безсоння вночі, погіршення пам’яті, заторможеність, млявість, загальмованість мови, м'язова слабкість, зниження артеріального тиску, болі в області серця. У дітей на фоні гіпотиреозу спостерігається затримка фізичного і розумового розвитку, підвищується холестерин, що призводить до більш швидкого прогресування серцево-судинних захворювань; спостерігається зниження відтоку жовчі, запори, інтенсивне випадіння волосся, набряки обличчя, кінцівок, сухість шкіри.

При підвищеній продукції гормонів щитовидної залози в організмі – гіпертиреозі – характерне прискорене серцебиття, особливо вночі, підвищений артеріальний тиск, нервова збудженість, роздратованість, агресивність, плаксивість, поганий сон, тремтіння рук, тривала субфебрильна температура, схуднення, проноси, слабкість, швидка втомлюваність, пітливість, людині постійно гаряче.

У число менш поширених захворювань щитовидної залози входять: рак щитовидної залози, тиреоїдити – запалення щитовидної залози, аутоімунний тиреоїдит – хронічне захворювання щитовидної залози, при якому відбувається руйнування її клітин під впливом імунної системи. При коливаннях гормонів щитовидної залози порушується менструальний цикл, овуляція, розвивається безпліддя, не виношування вагітності, знижується лібідо. Недостатня продукція гормонів щитовидної залози у вагітної загрожує порушеннями формування центральної нервової системи у дитини, тому обов'язково перевіряти щитовидну залозу вагітним жінкам у першому триместрі вагітності.

Департамент охорони здоров’я нагадує про рекомендації щодо профілактики захворювань щитовидної залози: уникайте активного сонця; відмовтеся від куріння; вчасно проводьте лікування спалахів хронічної інфекції (хронічного тонзиліту, гаймориту, проблеми з зубами ); раз на рік проходьте ультразвукове дослідження щитовидної залози. За підсумками УЗ-діагностики призначається аналіз крові на гормони для визначення функції щитовидної залози, а при необхідності – на визначення антитіл до клітин щитовидної залози (для діагностики аутоімунного тиреоїдиту). Рекомендуються профілактичні огляди підліткам, жінкам пременопаузального періоду, в період жіночого та чоловічого клімаксу, оскільки саме в ці періоди відбувається гормональна перебудова. Більшість захворювань щитовидної залози вважаються виліковними, а патологію, викликану дефіцитом йоду, можна попередити щоденно вживаючи необхідну його дозу (150-200 мкг). Не займайтеся самолікуванням. Своєчасно звертайтеся до сімейного лікаря.