ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Розсіяний склероз, або множинний склероз (МС) – хронічне запальне захворювання центральної нервової системи, при якому власні імунні клітини організму хворого атакують мієлін - «ізолюючу оболонку», котра оточує нервові волокна, це збагачена ліпідами мембрана, яка забезпечує швидку й ефективну передачу електричних імпульсів.  

Причини такого явища включають генетичні фактори та фактори зовнішнього середовища, зокрема інфекції – вірус Епштейн-Бара, вірус папіломи людини, вірус простого герпесу, віруси кору та краснухи, хламідії; психоемоційні стресові ситуації; паління. До факторів ризику відноситься наявність певних аутоімунних хвороб (захворювання щитовидної залози, діабет I типу, запалення кишківника). При розсіяному склерозі аутоімунна атака на мієлінову оболонку спричиняє різні неврологічні розлади: втрату моторної функції, фізичні, розумові та психіатричні проблеми.

Симптоми залежать від місця розташування пошкоджень нервової системи та можуть включати зміни у відчуттях, такі як поколювання, оніміння, слабкість у м'язах, виражені рефлекси, спазми в м'язах, ускладнення при рухах, слабкість в ногах, незграбність в руках; труднощі з координацією та балансом (атаксія); проблеми з мовленням або ковтанням; проблеми з зором (ністагм, неврит зорового нерву або двоїння в очах, раптова тимчасова втрата зору (скороминуча сліпота), особливо після стресу), втому, гострий або хронічний біль, проблеми з травленням; порушення роботи сечового міхура, порушення ерекції у чоловіків. Мають місце проблеми з мисленням та емоційні проблеми, такі як депресія чи нестабільний настрій, погіршення симптомів під впливом температури, що перевищує звичайну, електричні подразнення, характерні для МС, що проходять по спині при згинанні шиї.

Рецидиви не можна передбачити, і вони відбуваються без будь-яких попереджуючих ознак. Загострення хвороби буває не частіше ніж двічі на рік. Вагітність не пливає на хворобу. Не впливають на рецидиви  вакцинація, грудне вигодовування, фізичні травми. В періоди між приступами симптоми можуть повністю зникати. Середня тривалість життя хворих на розсіяний склероз на 5-10 років менша, ніж у людей, які не хворіють на це захворювання. Станом на кінець 2018 р. у закладах охорони здоров’я  міста знаходиться під диспансерним наглядом з цією хворобою 295 людей. Зазвичай, хвороба починається у віці від 20 до 50 років. Жінки хворіють вдвічі частіше, ніж чоловіки.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує про необхідність проходити профілактичні огляди, вести здоровий спосіб життя, своєчасно звертатися до сімейного лікаря. Основними цілями лікування є відновлення функції, порушеної під час загострення, запобігання новим нападам, а також запобігання інвалідності.