ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

31 травня – Всесвітній день боротьби з тютюнокурінням. Перший такий день пройшов в 1988 році з метою звернення уваги людей на ту шкоду, яку завдає людському здоров'ю куріння. Ініціативу щодо проведення заходів та акцій, пов'язаних з відмовою від куріння, проявила Всесвітня організація охорони здоров'я.

Куріння тютюну відноситься до числа найбільш поширених шкідливих звичок в більшості країн світу. У деяких з них число курців на порядок вище, ніж кількість людей, які не курять. Саме тому Всесвітня організація охорони здоров'я розробила заходи для викорінення куріння в XXI столітті. Поява Всесвітнього дня боротьби з тютюнокурінням – один із способів досягнення цієї мети.

Вживання тютюну відноситься до числа найбільш поширених шкідливих звичок в більшості країн і основною причиною передчасних смертей та захворювань в усьому світі, яким людство здатне запобігти. Щорічно глобальна згубна звичка забирає близько 6 мільйонів людських життів. Більше 600 тис. чоловік з числа цих людей не є курцями і вмирають внаслідок ускладнень, які виникають в результаті вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне куріння). І при бездіяльності до 2030 року ця пагубна звичка буде щорічно приводити до більш ніж 8 мільйонів випадків смерті, 80% з яких стануться серед жителів країн з низьким і середнім рівнями доходу. Основними причинами смертей, пов'язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%); другі причини (9%). Близько 70%, пов'язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя. Мало хто звертає увагу на цю страшну статистику, оскільки шкода від куріння сигарет не проявляється відразу. Курці з великим стажем мають доволі серйозні проблеми зі здоров'ям, в результаті чого їх вмирає більше, ніж наркозалежних, хворих на СНІД та на інші інфекційні захворювання. Тому головне завдання Всесвітнього дня боротьби з тютюнокурінням – підняти рівень самосвідомості людей, бо саме вони, перш за все, повинні піклуватися про своє здоров'я.

Курці тютюну не лише частіше хворіють і раніше вмирають, але, в середньому, курці гірше бачать, гірше чують, швидше втрачають зуби і лисіють, у них гірше загоюються рани, їх інтелект з віком погіршується швидше, і в цілому не тільки кількість, але і якість життя курців помітно гірше, ніж у тих, які не курять.

В Україні палить близько 11,5 млн жителів, з них – 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні – 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років – є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Для багатьох, пов'язаних з курінням захворювань, існує взаємозв'язок між інтенсивністю і стажем куріння, з одного боку, і ризиком розвитку захворювань, з іншого. При цьому не існує безпечного рівня куріння. Навіть серед тих, хто викурює всього декілька сигарет в день і навіть палить не затягуючись, стан здоров'я помітно гірше, ніж у тих, які не курять.

Особливу стурбованість викликає уразливість дітей до вторинного диму (пасивне куріння). Так як легені дітей менші за розміром і їх імунна система менш розвинута, то дія тютюнового диму, перш за все, впливає на органи дихання, їх психічну діяльність та поведінку. Тому заходи по обмеженню куріння в громадських місцях, на роботі, в житлових приміщеннях повинні стати однією з головних цілей охорони здоров'я.

У Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням департамент охорони здоров’я міської ради нагадує про захист здоров'я нинішнього та майбутнього поколінь не тільки від руйнівних наслідків, пов'язаних з тютюнокурінням, але також і від соціальних, екологічних і економічних наслідків споживання тютюну й впливу вторинного тютюнового диму (пасивного куріння). Цей день повинен стати приводом для кожного курця хоча б на один день відмовитися від куріння.