ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Цей День вперше стали відмічати в США в першу неділю червня. Основна мета цього дня - покращити інформування суспільства про необхідність профілактичних заходів та ранню діагностику онкологічних захворювань, виявлення  яких на початкових стадіях дає можливість вилікуватися і жити повноцінним життям. Адже від 30 % до 50 % випадків раку можна уникнути, якщо позбутися факторів ризику та щорічно проходити профілактичні обстеження.

Рак - хронічна хвороба, ймовірність якої в окремої людини залежить від різних факторів – генетики, способу життя, довкілля, наявності інших хвороб, раціону, виду діяльності. Близько третини смертей від злоякісних новоутворень обумовлені п’ятьма провідними поведінковими ризиками: високим індексом маси тіла, низьким споживанням фруктів та овочів, відсутністю фізичних навантажень, вживанням тютюну та вживанням алкоголю. Зокрема, використання тютюну є найважливішим фактором ризику злоякісних новоутворень, що призводить приблизно до 22% смертей від цього захворювання. Окрім того, причиною 25% випадків цієї хвороби є інфекції (гепатити, вірус папіломи людини, вірус Епштейн-Барр, хелікобактер пілорі).

В боротьбі з раком успіх залежить і від стійкості духу пацієнта, і від моральної допомоги оточуючих. Не заперечуючи відкриття сучасної генетики, приблизно в 60 відсотках випадків такі хвороби викликані психосоматикою, тобто йдуть "від голови". Через стреси і неправильні думки мозок дає організму команду на самогубство. Людина немов говорить самому собі: я втомився, не хочу більше жити. На пацієнта позитивно впливає і підтримує бажання жити та боротися з хворобою спілкування з родичами та близькими.

В перше десятиліття XXI століття в онкології відбулася справжня революція. Розшифровка геному людини і подальші дослідження дозволили вченим розібратися не тільки в природі виникнення ракових клітин, але і створити ліки на основі новітніх відкриттів імунології та генетики. Життя засноване на діленні клітин. І ракові клітини є в кожному організмі. Але здоровий імунітет знищує їх на ранніх стадіях поділу. Однак іноді трапляється збій: лімфоцити перестають бачити такі клітини, і вони починають безконтрольно ділитися. Так виникає злоякісна пухлина.

Величезні кошти, вкладені в дослідження в усьому світі, привели до появи нових ліків, які ще недавно вважали б фантастикою. Нові ліки дуже ефективні на ранніх стадіях хвороби. Але і на пізніх виживаність пацієнтів різко зросла. Наприклад, в кінці 1980-х років нашим лікарям вдавалося виліковувати тільки 5 відсотків дітей, хворих на лейкоз, а зараз вже більше 80. В наші дні піддаються лікуванню випадки, за які кілька років тому лікарі навіть не бралися. Наприклад, лімфома Ходжкіна - у 85 відсотках випадків ця хвороба добре лікується навіть стандартними методами. Але іншим 15 відсоткам медицина до недавнього часу допомогти не могла. І ось кілька років тому з'явився препарат, який дав неймовірний ефект.

Поки що не можна сказати, що рак переможений. Але вже ясно, що ця перемога - питання найближчого майбутнього. Те, що відбувається в останні роки в онкології, - навіть не прогрес, а справжня революція. Ті, що вижили стають не дивом, а нормою. Треба пам'ятати, що онкологія - це історія довга. Тому найкраща практика - жити сьогоднішнім днем, сконцентрувавшись на конкретному завданні і вирішувати саме його. Близьким хворих треба бути терплячими і уважними. Намагатися допомагати і знайти в спілкуванні потрібний тон. По суті, нічого особливого не потрібно. Адже хворий - та ж сама людина, якого ви до цього любили і зараз любите. Треба продовжувати його любити і про нього піклуватися, спілкуватися з ними, шукати порозуміння, не втрачати пильності і при цьому щасливо жити, робити свою справу. Ключовий момент - організація процесу лікування. Інформація часто виявляється важливіше грошей.

Департамент охорони здоров'я міської ради нагадує про необхідність здорового способу життя, як запоруки збереження здоров'я. Не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням, одразу звертайтеся до лікаря, а не шукайте інформації в інтернеті. Людина, яка пережила рак, знаходиться на диспансерному обліку та періодично проходить медичні огляди, виконує призначення лікаря, проходить реабілітацію. В місті функціонує громадська організація «Переможемо рак», куди можуть звертатися люди, які перенесли онкологічні захворювання. Важливо ніколи не здаватися і вірити в себе, в свої сили, у кожній ситуації знаходити радість.