ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Щорічно в дев'ятий день дев'ятого місяця, починаючи з 1999 року, проводять Міжнародний день запобігання алкогольному синдрому плода або фетальному алкогольному синдрому (ФАС). Характеризується ФАС невиліковними фізичними і психічними вадами, які залишаються у дитини на все її життя.

В 1968 році  французький лікар П. Лемуан разом з колегами вперше описав характерні ознаки у дітей 127 алкоголіків, але ніхто не звернув на це увагу. В 1973 році американський педіатр К. Джонс разом з групою дослідників знову взявся за вивчення синдрому і дав йому назву – фетальний алкогольний синдром.

Основна причина ФАС у малюків – вживання майбутньою мамою спиртного під час вагітності і навіть до зачаття. Якщо вагітна жінка вживає алкоголь, то ризик передчасного переривання вагітності та мертвонародження зростає вдвічі. Після народження у важких випадках дитина помирає ще в дитинстві від асфіксії або вроджених вад, не сумісних з життям.

Молекули спирту легко долають плацентарний бар'єр на будь-яких термінах, і навіть в третьому триместрі це може серйозно нашкодити малюкові.

Класичний ФАС плода можна розпізнати вже відразу після народження. Зовнішні ознаки: маленька голова і маленький головний мозок; коротке підборіддя; низьке перенісся, короткий і широкий, ніби приплюснутий ніс; згладжена носогубна впадина і тоненька верхня губа; широке обличчя, маленькі й вузькі очі; заяча губа; низькі і випнуті вуха; дефекти статевих органів (збільшені великі статеві губи у дівчаток, неопущення яєчок у хлопчиків); відсутність анального отвору; аномалії кісток (дисплазія кульшового суглоба, укорочені стопи і пальчики). У малюків з ФАС діагностують: пороки серця; стеноз (звуження) аорти; аномалії сечової системи (подвоєння сечівника); порушення слуху і зору; фіброз печінки; пупкові грижі; епілепсію. Основні розлади з боку центральної нервової системи (ЦНС): затримка розумового розвитку (аж до розумової відсталості); проблеми з пам'яттю і увагою; гіперактивність і підвищена збудливість; органічні ураження головного мозку; заїкання і нервовий тик; некерована поведінка; м'язові судоми; підвищена чутливість до алкоголю (може розвинутися миттєвий алкоголізм – після першої чарки). Дитина з ФАС часто дратівлива, страждає нападами немотивованої агресії. Виділяють  легкий, середній та тяжкий перебіг ФАС.

Лікування ФАС включає в себе хірургічне втручання (усунення косметичних дефектів, операції на серці та ін); безперервне спостереження у невролога; заняття з психологом, психотерапевтом для корекції поведінки і соціальної адаптації, заняття з логопедом,  фізіотерапію, масаж і постійну роботу батьків і близьких.

Департамент охорони здоров'я Запорізької міської ради попереджає, щоб вберегти майбутню дитину від фетального алкогольного синдрому є тільки один вихід – зовсім не вживати алкоголь під час вагітності та перед зачаттям. ФАС – захворювання дуже непередбачуване і навіть найменша доза алкоголю в ці періоди може викликати у малюка серйозні проблеми зі здоров'ям і просто зламати йому життя. Це одна із основних причин вроджених вад і порушень розвитку у дітей. Єдине, що можуть зробити батьки і лікарі для дитини з ФАС – це проводити безперервну корекцію небезпечних симптомів, щоб забезпечити в цій ситуації максимально комфортне і повноцінне життя.