ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день боротьби з раком грудних залоз (РГЗ) проводиться щорічно 15 жовтня з 1991 року. Приурочені до цього дня заходи проходять у більш ніж 44 країнах світу. З 2005 року 20 жовтня проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак грудної залози, а 4 лютого - Міжнародний день боротьби з онкологічними захворюваннями.

Рожева стрічка - інтернаціональний символ підтримки програми боротьби проти раку грудної залози, використовується з 1991 року.

Мета заходів, які проводяться в ці дні - звернути увагу суспільства на проблематику раку грудей, покращити знання з цього питання для того, щоб попередити, діагностувати це захворювання на початковій стадії та здійснити належне своєчасне лікування. В 2019 році тема Всесвітнього дня присвячена заходам щодо полегшення для людини тягаря раку.

Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Однак хворіють на даний вид онкопатології не лише жінки, а й чоловіки.

Діагноз «рак грудної залози» за 6 місяців 2019 року зареєстровано вперше у 139 жителів міста Запоріжжя; із них у 18 виявлена ІІІ стадія, а у 4-х- ІV стадія, коли ефективність лікування значно знижується.

Групи ризику: родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудної залози; відсутність вагітностей та пологів; перша вагітність у 30 років і старше; вік старше 40 років; ранній початок менструацій - у віці до 12 років, пізня менопауза - після 55 років; цукровий діабет; надмірна маса тіла та ожиріння; куріння; зловживання алкоголем; артеріальна гіпертензія; перенесений раніше рак молочної залози або рак яєчника; вплив джерел радіації; фізична інертність. Частота профілактичних оглядів залежить від віку та факторів ризику, які можуть вплинути на розвиток раку. Рак грудної залози на ранніх стадіях (І і ІІ) протікає безсимптомно і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже болючі місячні; біль у грудних залозах; прозорі або кров’янисті виділення з грудної залози; втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру; зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів); ущільнення або новоутворення в грудних залозах; ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли; збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів. Для прогнозування ризику РГЗ у жінок, які ніколи не хворіли на рак використовується Індекс Гейла. У моделі застосовуються такі фактори ризику: вік на момент менархе, вік при перших пологах, які завершилися народженням живої дитини, кількість попередніх біопсій молочної залози і число родичів першого ступеня спорідненості з РГЗ.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує, що рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95%, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50%. Для запобігання раку грудної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитися від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю, підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря: мамолога — не рідше одного разу на 1–2 роки; жінкам віком старше 50 років 1 раз в 2 роки здійснювати мамографічні обстеження з оцінкою щільності грудної залози. За направленням дільничого лікаря акушера-гінеколога безкоштовно проводиться мамографія в КНП «Пологовий будинок №4» ЗМР та в лікувально-діагностичному відділенні ЗОЗ «Пологовий будинок №3». До 40 років кожна жінка має проходити УЗД молочних залоз, а після 40 років УЗД та мамографію. Також усім жінкам віком старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати грудні залози. У разі будь-яких змін у грудних залозах негайно зверніться до свого лікаря!