ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

За даними ВООЗ, в більшості країн світу тривалість життя жінок після 50 років коливається від 27 до 32 років, тобто приблизно третину свого життя кожна жінка проводить в стані, коли знижений рівень жіночих статевих гормонів. В Запоріжжі зареєстровано жінок від 50 років 181 тис. осіб. Майже всі вони знаходяться в періоді клімактерії.

Клімактерій-фізіологічний перехідний період у житті жінки, впродовж якого на фоні вікових змін в організмі домінують процеси згасання в репродуктивній системі, що характеризуються зниженням функції, направленої на відтворення собі подібних, менструальної функції внаслідок генетично запрограмованого згасання і припинення функціонування яєчників через виснаження їх фолікулярного апарату. Фізіологічна менопауза настає, коли кількість фолікулів в яєчнику досягає певної критичної величини (від 100 до 1000) і припиняється процес їх дозрівання.

Виділяють 4 періоди клімактерію: період менопаузального переходу – від 40-45 років до менопаузи; менопауза – остання самостійна менструація в житті жінки, точний термін її можна встановити тільки ретроспективно, тобто після відсутності менструації протягом одного року; середній вік настання менопаузи у жінок в Європі складає 52 роки, а в Україні — 48 років; пери менопауза – період, який включає менопаузальний перехід та один рік після останньої самостійної менструації і характеризується симптомами дефіциту естрогенів; постменопауза – період життя жінки, що настає через рік після останніх місячних і триває до закінчення життя жінки. При відносному здоров’ї більшість жінок чудово переносять менопаузу, і лише у п’ятнадцяти відсотків спостерігаються більш серйозні розлади.

В період менопаузального переходу рівні гормонів коливаються, жінки можуть відчувати симптоми, пов’язані як з відносним надлишком естрогенів (масталгія, аномальні маткові кровотечі, гіперплазія ендометрія, мігрень, нудота, скорочення менструального циклу), так і з їхнім дефіцитом. Діагноз перименопаузи і менопаузи для більшості здорових жінок віком > 45 років ставиться при наявності наступних ознак: у періоді перименопаузи – вазомоторних симптомів на фоні нерегулярних менструацій: припливи, нічна пітливість, серцебиття, лабільність артеріального тиску; психопатологічних: емоційна лабільність, депресивні стани, тривога, дратівливість, порушення сну, погіршення пам’яті та концентрації уваги; загальнофізичних: астенізація, головний біль, біль у м’язах та суглобах, неприємні відчуття на шкірі; урогенітальних і сексуальних: вагінальний свербіж, печія, сухість і диспареунія, часте сечовипускання, зниження статевого потягу. Перераховані симптоми пов’язані з дефіцитом естрогенів і піддаються корекції при застосуванні індивідуальної менопаузальної гормональної терапії (МГТ), яка має призначатися в перші 10 років після настання менопаузи з урахуванням стану здоров’я жінки, наявності супутніх захворювань, режиму МГТ, після обстеження у кардіолога. Вазомоторні симптоми найчастіше спостерігаються в осіб з ожирінням. Тривале зниження рівня статевих гормонів має ряд негативних змін: метаболічні – абдомінальне ожиріння, інсулінорезистентність та підвищений ризик виникнення цукрового діабету 2-го типу; серцево-судинні – порушення функції ендотелію судин, дисліпідемія, підвищений ризик виникнення артеріальної гіпертензії; зміни кісткової та м’язової тканин – прискорена втрата кісткової маси, остеопороз, підвищений ризик переломів; урогенітальні зміни – атрофічний вагініт, цистит, нетримання сечі, дизурія; неврологічні зміни. Менопауза може бути передчасною, ранньою, пізньою та індукованою, або штучною. Передчасна менопауза – припинення менструацій у жінок в віці 37–39 років. Рання менопауза - менопауза у жінок в віці 40–45 років. Фактори, пов’язані з настанням ранньої менопаузи: видалення матки, тютюнопаління, стрес, оперативні втручання на органах репродуктивної системи, хронічні запальні процеси геніталій, поєднані дисгормональні розлади, відсутність пологів, життя на висоті понад 2000 м над рівнем моря, самотність. Пізня менопауза – менопауза у жінок після 55 років. Фактори, що сприяють настанню пізньої менопаузи: високий індекс маси тіла (ІМТ), генетичні чинники, використання комбінованих оральних контрацептивів (КОК). Індукована, або штучна, менопауза включає хірургічну менопаузу і вимкнення функції яєчників в результаті променевої або хіміотерапії.

Щоб зменшити скарги, необхідні правильне харчування, фізична активність, відмова від паління та алкоголю, своєчасне призначення МГТ. Всім пацієнткам визначається ризик ССЗ, рівень артеріального тиску і ліпідів; ризик виникнення цукрового діабету; урогенітальних порушень; проводиться скринінг онкологічних захворювань репродуктивних органів – тест за Папаніколау, обстеження молочних залоз, мамографія та УЗД 1 раз на рік, оцінка стану ендометрію (УЗД).

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує: здоровий спосіб життя та своєчасна МГТ є основними методами попередження гормонозалежних захворювань та підтримки високої якості життя у жінок в клімактерії. У будь-якому випадку можна звернутися до лікаря акушера-гінеколога жіночої консультації за місцем проживання, який призначить необхідні препарати , що значно полегшують цей непростий відрізок життя. Менопауза у жінок – це спосіб по-іншому сприйняти світ, переосмислити багато позицій, звернути увагу на дорослих дітей, почати посилено займатися собою і своїм здоров’ям.