ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Остеопороз — системне захворювання скелету, яке характеризується зменшенням маси кістки в одиниці об’єму та порушенням мікроархітектури кісткової тканини, що призводить до підвищення крихкості кісток та високого ризику їх переломів. Кожна третя жінка старше 50 років і кожен п'ятий чоловік страждають остеопорозом.

За даними ВООЗ, остеопороз як причина інвалідності та смертності хворих , займає четверте місце після захворювань серцево-судинної системи, онкологічної патології та цукрового діабету. Остеопороз може посилювати перебіг атеросклерозу і підвищувати ризик ускладнень. Також через зниження мінеральної щільності кісткової тканини збільшується відкладення кальцію в коронарних артеріях.

Остеопороз можна попередити. У 50% випадків перебіг хвороби безсимптомний. Найбільш характерним симптомом є біль у грудному відділі хребта і попереку, який посилюється після незначного фізичного навантаження та перебування тіла в одному положенні. Довготривалий біль призводить до підвищеної збудливості, знервованості та розвитку депресивного стану. Більшість хворих на остеопороз скаржаться на значне зниження працездатності та швидку втому. Остеопороз обумовлений декількома факторами, такими як зменшення фізичної активності, зниження і дисфункція гормонів росту, зниження рівня провітаміну Д-3 і кальцію в крові, порушення екологічного фону навколишньому середовищі.

Фактори ризику: вік (люди старше 50 років); жінки в менопаузальному і постменопаузальному періодах; індекс маси тіла менше 20 кг / м2 і / або вага менше 57кг; наявність переломів в минулому; сімейний анамнез перелому проксимального відділу стегна; дефіцит кальцію і вітаміну D; куріння; тривале застосування глюкокортикоїдів; зловживання алкоголем; низька фізична активність; місце проживання (великі міста з поганою екологією), Інші причини вторинного остеопорозу: ендокринні захворювання; порушення всмоктування у кишечнику і порушення травлення; онкологічні захворювання; захворювання нирок; генетичні порушення; тривала іммобілізація.

Наявність у людини цих факторів повинно насторожити і спонукати пройти додаткове обстеження. Щоб підтвердити наявність або ж відсутність остеопорозу треба здати такі аналізи: загальний клінічний аналіз крові; рівень кальцію і фосфору в сироватці крові; біохімічний аналіз крові; рівень вітаміну D в сироватці крові, рівень остеокальцину.

Для скринінгової діагностики остеопорозу можуть використовуватися кількісні ультразвукові методи дослідження кісток (п’ятка, периферичні відділи кісток кінцівок), аксіальна/периферична кількісна комп’ютерна томографія, методи остеоденсітометрії, які дозволяють встановлювати втрату маси кістки з точністю до 2%, здійснювати моніторинг мінеральної щільності кісткової тканини в процесі лікування, проводити профілактику або спостереження за динамікою розвитку остеопатії. Діагноз остеопорозу виставляється на підставі: наявності низькоенергетичних вікозалежних переломів кісток в анамнезі (окрім переломів пальців рук і ніг); рентгенологічно підтверджених остеопоротичних переломів кісток, насамперед компресійних переломів хребців.

Після виявлення остеопорозу лікарі вдаються до медикаментозного і немедикаментозного лікування. Лікування остеопорозу складається з усунення факторів, які привели до остеопорозу, і медикаментозного лікування: лікування супутньої патології, гормонотерапія, дієта з кальцієм і провітамін Д-3, сонячні ванни, фізична активність. При високому ризику падінь необхідно його усунути, тобто потрібно зайнятися лікуванням супутніх захворювань, скорегувати зір і прийняття медикаментів (це стосується ліків, що викликають сонливість і запаморочення), користуватися тростиною, носити стійке взуття без підборів, виконувати вправи на координацію і тренувати рівновагу. Щоб уберегтися від остеопорозу, необхідно також дотримуватися таких умов: правильно харчуватися – їжа з оптимальним вмістом кальцію, вітаміну D і білка; вести активний спосіб життя; відмовитись від шкідливих звичок; жінкам молодше 60 років може призначатися гормональна терапія; вживати препарати, що містять кальцій.

Департамент охорони здоров’я нагадує, що тільки лікар може розрахувати необхідну дозу вітаміну Д та кальцію з урахуванням складу раціону і ваги тіла. Пам'ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я. Бажаємо всім здоров'я. Бережіть себе!