ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Щорічно 22 жовтня, починаючи з 1998 року, у світі відзначається Міжнародний день людей, які заїкаються. Ідея заснування цієї дати народилася за підтримки Міжнародної асоціації людей, які заїкаються (International Stuttering Association, ISA), заснованої в 1995 році.

Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб, заїканням називається порушення мови, яке характеризується частим повторенням або пролонгацією звуків, складів і слів, а також частими зупинками або нерішучістю в промові, що розривають її ритмічність протягом. Логопедична література трактує термін «заїкання» так: «порушення темпо-ритмічної організації мовлення, обумовлене судорожним станом м'язів мовного апарату». Найчастіше заїкання пов'язане з логофобією (вербофобіею) – боязню говорити, що є наслідком або причиною заїкання. Згідно з даними ISA, близько 1% населення світу страждає від заїкання, яке є зовнішнім проявом наявності проблем в стані здоров`я. Дійсна причина заїкання не встановлена. Виникає воно, в переважній більшості випадків, на тлі патології при розвитку і формуванні структур головного мозку в ранньому віці, і це є основною причиною. Найчастіше заїкання розвивається у дітей у віці від двох до п`яти років, саме в той період, коли відбувається формування складних мозкових зв`язків. Також можна говорити про порушення в емоційно-вольовій сфері і про спадковість. Травма мозку дитини може бути викликана важким перебігом вагітності матері, ускладненнями пологів або інфекційними захворюваннями у перші місяці життя. Якщо ж говорити про спадковий чинник, то це не означає, що заїкання передається на генному рівні. Дитина може успадкувати певний тип нервової системи одного з його батьків.

При неправильному ставленні суспільства до людей, які заїкаються, дане порушення мови може мати серйозний вплив на емоційний стан, а значить і життя людини, що часто призводить до стресу, соціальної тривожності і самоізоляції. Діти, які заїкаються, часто стають об'єктом знущань.

Організація Міжнародного дня людей, що заїкаються – це тільки один з масштабних проектів ISA. В цей День, який щороку присвячений певній темі, проходять різні конференції, семінари, зустрічі та ряд соціальних заходів, спрямованих на підвищення інформованості широкої спільноти про проблеми і складнощі у повсякденному житті, з якими доводиться стикатися людям, які заїкаються. У числі інших проектів ISA, що проводяться з цією ж метою, - випуск інформаційного бюлетеня два рази в рік, ведення спеціального web-сайту, пошук коштів для стипендій людей, які заїкаються. Багатьом людям такий дефект мови, як заїкання, не завадив стати відомими і реалізувати себе в тих сферах, де потрібне вміння красиво говорити. Серед них – кінорежисери, актори, барди, оратори, політики, поети, полководці, священнослужителі, телеведучі та інші представники публічних професій. Заїканням страждали, наприклад, Демосфен, Уїнстон Черчілль, Мерилін Монро, Ісаак Ньютон, а з нині живих – актор Брюс Вілліс, музикальний критик Артемій Троїцький, актор Микола Бурляєв та інші відомі люди.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує, що профілактичними заходами в боротьбі із заїканням є материнська турбота про власне здоров`я в період вагітності, здоровий спосіб життя. Якщо ж уберегти дитину від патології не вдалося, то слід серйозно зайнятися її лікуванням. Інакше можна чекати розвитку важкої форми неврозів. Не варто сподіватися і на допомогу народних цілителів. Із заїканням краще відразу ж звернутися по допомогу до офіційної медицини.