ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Щороку 29 жовтня в Україні і світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом, заснований у 2006 році Всесвітньою організацією боротьби з інсультом (WSO), яка об’єднує представників з 85 країн. З 28 жовтня по 3 листопада проводиться Всесвітній тиждень інсульту.

В Україні організаторами акції є Всеукраїнська громадська організація «Українська Асоціація боротьби з інсультом». Головне завдання заходів – підвищення обізнаності світової спільноти про проблему інсульту, важливість правильного і своєчасного надання першої допомоги, про профілактичні заходи, привернення уваги до таких факторів ризику інсульту, як артеріальна гіпертензія, порушення серцевого ритму, гіподинамія, куріння, зловживання алкоголем, цукровий діабет, підвищений рівень холестерину в крові, неповноцінне харчування, ожиріння, стрес, погана екологія, спадкова обтяженість. Ці фактори підвищують ризик інсульту в будь-якому віці. Однак найбільш вразливим є вік 45-60 років.

Нині ця недуга є однією з головних причин смертності та інвалідності у світі. За даними Української асоціації боротьби з інсультом, в Україні щороку діагностують близько 140 тисяч випадків цієї хвороби. Тільки 20% українців після інсульту повертаються до нормального життя. Інсульт обумовлює 5,7 млн смертей за рік в усьому світі і серед причин смертності поступається лише ішемічній хворобі серця. В м. Запоріжжя за 2018 рік зареєстровано 2369 випадків інсультів, захворюваність складає 378,8 на 100 тис. дорослого населення.

Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в порожнину черепа та стискання кров’ю тканини мозку. Наслідком цього є порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що, в свою чергу, викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. Залежно від локалізації враження можливе порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті та ін. Термінове розпізнавання ознак інсульту та звернення за кваліфікованою медичною допомогою впродовж 3-х годин від його початку дозволяє зберегти життя хворого та попередити розвиток важких наслідків. Інсульт може бути ішемічним (зниження живлення певної ділянки) і геморагічним (крововилив)- виникає в результаті розриву внутрішньомозкових судин. На один геморагічний інсульт доводиться три ішемічних. Симптоми інсульту: різкий головний біль (після нервової або фізичного навантаження або взагалі без видимої причини); помутніння або втрата свідомості; раптове виникнення оніміння або слабкості руки або ноги, а також частини обличчя, які виникають на стороні, протилежній вогнищу ураження; розлад здатності говорити, розуміти сенс чужої мови; запаморочення; якщо уражається мозочок, то буде гостре порушення координації, почуття рівноваги.

При підозрі на інсульт необхідно негайно звернутись по екстрену медичну допомогу, подзвонивши на телефон 103. Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує: щоб уникнути інсульту ведіть активний спосіб життя, уникайте стресових ситуацій, позбудьтеся шкідливих звичок, раціонально харчуйтеся зі зниженим споживанням жирів тваринного походження; щоденно вимірюйте артеріальний тиск і, якщо він буде підвищений, то зверніться до сімейного лікаря; регулярно перевіряйте рівень глюкози та холестерину в крові.