ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Захворювання на дифтерію зустрічається в усьому світі. Максимальна кількість випадків зазвичай припадає на осінньо-зимовий період. Нові спалахи захворювання в Україні пояснюють низьким рівнем захисту населення.

За даними Центру громадського здоров'я, за дев'ять місяців 2019 року, щепленими від дифтерії є лише 59% дітей до року та 52% дорослих.

За даними Київського міського центру громадського здоров`я, упродовж 10 місяців 2019 року в Україні зафіксовано майже два десятки випадків дифтерії (Хмельницька, Луганська, Закарпатська, Тернопільська області та м. Київ). В місті Запоріжжі випадків дифтерії не зареєстровано.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем.

Дифтерійна паличка (коринебактерія), потрапляючи у дихальну систему, виробляє екзотоксин, який блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Інкубаційний період у середньому від 1 до 10 днів.

Захворювання на дифтерію може мати наступні прояви: неприємний запах з рота, біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, прогресуюча слабкість, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення регіональних лімфатичних вузлів.

Дифтерія – вакцинокерована інфекція. Хворіють на дифтерію не щеплені або невірно щеплені особи. Захворювання може протікати у вигляді спалахів та спорадичних випадків, це залежить від рівня колективного імунітету. Як окремий вид інфекційного процесу виділяють бактеріоносійство Corynebacterium diphtheriae. Клінічна картина захворювання залежить від локалізації патологічного процесу, його поширеності, наявності та характеру ускладнень, приєднання вторинних інфекцій.

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація дітей згідно з календарем профілактичних щеплень і ревакцинація дорослих (кожні 10 років).

Вакцинація, як і перенесене захворювання, не гарантує захист від інфікування та захворювання, але у щеплених захворювання буде протікати набагато легше. Тому так важливо вчасно проводити як вакцинацію, так і ревакцинацію.

Для попередження розповсюдження захворювання потрібне раннє виявлення хворого, його ізоляція та лікування, а також виявлення та санація бактеріоносіїв.

Метою щеплення є створення антитоксичного імунітету проти дифтерії, наявність якого практично ліквідує небезпеку розвитку важких форм дифтерії та приводить до зниження захворюваності.

Департамент охорони здоров’я нагадує: профілактичні щеплення проводяться безкоштовно в центрах первинної медико-санітарної допомоги за місцем проживання.