ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Грип це – гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом. Легко передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або ж близький контакт. Захворіти грипом може будь-хто і у будь-якому віці. Це одне із найпоширеніших інфекцій в сучасному світі.

За оцінкою Європейського регіонального бюро ВООЗ від респіраторних захворювань, що пов’язані з сезонним грипом, у Європейському регіоні щорічно вмирає більше 44000 людей, а в масштабах світу число таких випадків складає до 650 000. Упродовж  епідемічного сезону 2019-2020 років, який починається з 40 тижня 2019 року (30 вересня) та триває до 20 тижня 2020 року (17 травня),  в Північній півкулі циркулюватимуть віруси грипу, подібні до A/Brisbane/02/2018(H1N1)pdm09; A/Kansas/14/2017(H3N2); B/Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87), B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata/16/88). Самими небезпечними вважаються віруси грипу типу А, так як вони можуть привести до ускладнень- енцефаліту, пневмонії, отиту та іншим запальним процесам.

Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. При виникненні таких симптомів як висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів; лихоманка; головний біль; ломота у м’язах і суглобах; загальна слабкість; втрата апетиту, можливо, нудота; кашель, що може тривати більше двох тижнів, негайно звертайтеся до лікаря. Дослідження хворих із підозрою на грип проводиться вірусологічною лабораторією ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр» на комерційній основі (тел. 283-17-18). Вартість одного дослідження близько 400 грн..

По місту Запоріжжя всього на 27.10.2019 року зареєстровано 3014 випадків захворювання на ГРВІ (показник захворюваності – 406,5 на 100 тис. населення), із них 67,8 % становлять діти віком до 18  років, питома вага школярів складає 25,4 %. Захворюваність ГРВІ нижче епідемічного порогу на 41,9%. Заклади охорони здоров’я міста підготовлені до прийому хворих в пік захворюваності, який прогнозується на грудень 2019 - січень 2020 року. На 30.10.2019 року випадки грипу в м. Запоріжжя не зареєстровані.

Найкращий спосіб захисту від грипу – щорічне вакцинування. Вакцинація є найбільш ефективним заходом профілактики ускладнень грипу. Термін дії вакцини – один епідемічний сезон, незалежно від її типу. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів. Вакцинація проти грипу не входить в перелік обов’язкових щеплень, згідно національного календаря щеплень, тому пройти вакцинацію за власним бажанням та за власні кошти можливо і в приватних клініках міста. Вакцинацію здійснюють у кабінетах щеплень або кабінеті сімейного лікаря, якщо він облаштований для цього.

 В першу чергу, вакцинуватися слід групам ризику, до яких відносяться люди похилого віку (старше 60 років), пацієнти з хронічними захворюваннями, діти від 6 місяців до 5 років, вагітні, медичні працівники, вчителі, водії та всі, хто працює в місцях скупчення людей. Вагітні та жінки після пологів мають більш високий ризик виникнення ускладнень від грипу. Вагітним вакцинацію проти грипу iнактивованою вакциною можна проводити як до, так і під час сезону грипу. Живу атенуйовану вакцину проти грипу не рекомендується застосовувати під час вагітності.

Щоб правильно зробити щеплення необхідно:

  1. Звернутися до лікаря який огляне вас, визначить, чи немає протипоказань, а також надасть поради щодо транспортування вакцини, адже вона вимагає збереження холодового ланцюга.
  2. Придбати вакцину в аптеці міста чи безпосередньо у клініці.
  3. Отримати щеплення.

Протипоказання до вакцинації: гіперчутливість до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого білку; пацієнти з лихоманкою або недостатньою вагою тіла; пацієнти з захворюваннями серця, судин, нирок або печінки в активній фазі; пацієнти з гострими респіраторними інфекціями або іншими активними інфекційними захворюваннями.

В Запоріжжі затверджений комплексний план заходів щодо попередження грипу та ГРВІ на сезон 2019-2020 років. Розпорядженням міського голови від 19.09.2019 № 264р «Про затвердження Комплексного плану заходів щодо запобігання поширенню грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій у м. Запоріжжя на сезон 2019-2020 років» для працівників бюджетної сфери закуплено 5462 доз вакцин проти грипу за кошти бюджету міста. На 30.10.2019 року за  кошти бюджету міста щеплено понад 1,5 тисячі працівників бюджетної сфери. Вакцини проти грипу безпечні та ефективні.

Департамент охорони здоров’я міської ради попереджає про необхідність вакцинуватися від грипу завчасно – для вироблення імунітету після щеплення має пройти до двох тижнів (оптимально – 3-4 тижні). Разом з тим, щеплення рекомендують робити і в більш пізні терміни – впродовж всього сезону грипу.