ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше почали відзначати 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров`я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров`я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

З того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета – звернути увагу суспільства на цю проблему. Символ боротьби зі СНІДом, символ розуміння та солідарності в цій боротьбі – червона стрічка, яка використовується з весни 1991-го року. ВІЛ вражає імунну систему людини. В організмі особи, хворої на СНІД, як кінцевої стадії ВІЛ-інфекції, відбуваються глибокі патологічні зміни, які роблять людину беззахисною від різноманітних хвороб. Сьогодні ВІЛ інфекція є хронічним захворюванням, яке не приводить до смерті і ВІЛ-інфіковані особи можуть жити повноцінним життям, працювати, народжувати здорових дітей.

Станом на 01.10.2019 загальна кількість інфікованих на ВІЛ-інфекцію у м. Запоріжжя – 1404 особи. Чоловіки складають 51,9%, жінки – 48,1%. Хворих на СНІД – 517, із них дітей від 0 до 18 – 5. В місті за звітний період зареєстровано вперше 146 ВІЛ-інфікованих громадян України, в т.ч. серед вперше зареєстрованих інфікованих в поточному році – 16 серопозитивних дітей (2018 рік – 22 дитини). Переважним шляхом зараження ВІЛ в звітному році становить статевий шлях – 69,9% (70,3% в 2018 році), парентеральним шляхом через введення наркотичних речовин інфікувалися 19,6% (2018 р. –15,8%). Народилося від ВІЛ-інфікованих матерів 15 дітей (10,3%), в 2018 році – 22 (13,9%). Діагноз СНІД в поточному році встановлено 54 хворим (в 2018 – 58). За звітний період померло 25 хворих на СНІД. Найбільш високі показники захворюваності на ВІЛ – інфекцію в Шевченківському районі – 25 осіб, в Хортицькому – 24 особи, в Комунарському – 22 особи, в Дніпровському – 19 осіб.

Якщо 20 років тому переважна більшість пацієнтів – це були активні споживачі ін’єкційних наркотиків, то сьогодні пацієнтами є абсолютно соціально адаптовані групи населення. Особливо уразливими до інфікування ВІЛ є діти та молодь, оскільки рівень застосування ризикованих практик серед них є вищим, ніж серед дорослих. В Запоріжжі ВІЛ-інфікованих найбільше в віковій категорії від 25 до 49 років – 71,9%. Яшо виконувати всі рекомендації лікаря, то у ВІЛ-інфікованих батьків можуть народитися здорові діти. Специфічних проявів ВІЛ-інфекції немає, тому запідозрити, що людина хвора – складно. Єдине на що людина повинна опиратися, коли вирішує здати тест на ВІЛ-інфецію – це на епізоди небезпечної поведінки в минулому. Тестування на ВІЛ-інфекцію є абсолютно безкоштовним,добровільним та конфіденційним. Обов'язкове тестування на ВІЛ лише для донорів.

Для того, щоб не захворіти на ВІЛ потрібно: завжди використовувати презервативи при сексуальному контакті; відмовитись від незахищених сексуальних контактів з ВІЛ-позитивним партнером а також з партнером, чий ВІЛ-статус вам не відомий, використовувати лише стерильні шприци, голки, інструменти для пірсингу або тату. До груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ належать: споживачі ін’єкційних наркотиків; особи, які надають сексуальні послуги за винагороду;чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками; статеві партнери споживачів ін’єкційних наркотиків; клієнти осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду; статеві партнери чоловіків, які практикують секс з чоловіками; особи, які незалежно від актуальної для них орієнтації, практикують незахищені статеві контакти; особи, яким була проведена процедура переливання донорської крові без її попередньої перевірки; лікарі різного профілю; особи, хворі тим чи іншим венеричним захворюванням.

Відповідно до ст. 130 Кримінального кодексу України свідоме поставлення іншої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, карається арештом на строк до трьох місяців або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

В рамках соціальних програм по профілактиці ВІЛ-інфекції серед груп ризику проводиться безкоштовне консультування, тестування, видаються презервативи, одноразові шприци, спиртові салфетки, проводяться інформаційно-просвітницькі заходи.

При підозрі на актуальність діагнозу ВІЛ необхідно відвідати інфекціоніста.

Департамент охорони здоров'я закликає всіх пройти обстеження на ВІЛ. Знання статусу дозволяє своєчасно стати на облік та отримати життєво необхідне лікування. Відповідно до Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» у молодих людей є право на анонімний, безкоштовний доступ до тестування на ВІЛ/СНІД з 14 років. Тестування дітей віком до 14 років, які позбавлені батьківського піклування та перебувають під опікою у дитячих чи навчальних закладах з повним державним утриманням, проводиться в разі усвідомлення ними наслідків і переваг такого огляду на прохання їх законних представників та за умови наявності усвідомленої інформованої згоди таких осіб лише з метою призначення дітям лікування, догляду та підтримки у зв'язку з ВІЛ-інфекцією.

В м. Запоріжжя з 25.11.2019 по 01.12.2019 проводиться тиждень тестування на ВІЛ. 29.11.2019 року біля пам'ятника промисловому Запоріжжю (металева стела) з 11.30 до 14.30 відбудеться акція під назвою «Пройди тест ВІЧ:НА:ВІЧ», яка приурочена до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Протягом всього року обстеження проводиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 28, поліклінічне відділення КУ «Центр СНІД» ЗОР в кабінеті «Довіра».

Разом з Укрпоштою БО «100% ЖИТТЯ» запускає спеціальну кампанію до 1 грудня, в рамках якої кожен бажаючий протягом 2 тижнів може замовити доставку безкоштовного експрес-тесту на ВІЛ додому через мобільний додаток HIV Test (https://hivtest.com.ua/ua/).