ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Щороку 11 грудня світова спільнота, відповідно до Рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я, відзначає Всесвітній день хворих на бронхіальну астму. Цей День, приурочений до Всесвітньої наради з профілактики та боротьби з бронхіальною астмою, яка відбувалась в Іспанії, почали відзначати в 1998 році в більш ніж 35 країнах світу.

Основним завданням дня є покращення обізнаності лікарів, пацієнтів та населення про це захворювання, привернення уваги громадськості до вирішення проблем, пов’язаних з профілактикою та протидією астмі, підвищення якості надання медичної допомоги пацієнтам з астмою. Бронхіальна астма – одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі. За статистичними даними, більше 5% дорослого населення і 10% дитячого страждають цим захворюванням. У віковому аспекті найбільша поширеність на бронхіальну астму реєструється в шкільному віці. Висока захворюваність у дітей характерна для екологічно несприятливих промислових регіонів. Так, у мешканців міст частіше реєструється це захворювання, ніж у мешканців села (7,1% та 5,7% відповідно). У місті Запоріжжя в 2018 році зареєстровано 6188 випадків захворювання (показник складає 83,5 на 10 тис. населення).

Бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання, зумовлене порушенням нервової регуляції функцій бронхів, яке виявляється в приступах ядухи. Розрізняють дві групи факторів, що сприяють виникненню бронхіальної астми: внутрішні, до яких належать індивідуальні особливості організму (недоношеність, спадкова схильність) та зовнішні фактори, серед яких найбільш значимими є алергени (домашній пил, алергени тварин, пліснява, пилок рослин, грибів, харчові добавки, емульгатори, барвники та інші хімічні речовини), інфекції, куріння, забруднення повітря усередині і зовні приміщень. Провокують захворювання і холодне повітря, і сильні емоційні збудження (гнів, страх), і значні фізичні навантаження.

Приступ ядухи виникає раптово, частіше вночі або зранку, триває від декількох хвилин до кількох годин. Дихання утруднене, головним чином видих. Він здійснюється зі свистом, який чути на відстані. Хворий набуває вимушеного положення (сидить, обпершись руками на ліжко). Кінець приступу характеризується виділенням мокротиння.

Для профілактики астми необхідно уникати вогкості, холоду,  небезпечних алергенів та шкідливих факторів. Велике значення в профілактиці має санація носоглотки та своєчасне лікування бронхітів; важливо дотримуватися правил особистої гігієни; необхідно стежити за чистотою домашніх тварин, бажано взагалі їх не заводити; допоможе правильне і здорове харчування якісними продуктами з мінімальною кількістю харчових добавок; необхідно менше користуватися аероалергенами: дезодоранти, освіжувачі повітря, парфумерія, особливо у вигляді спреїв; кинути курити, у тому числі виключити пасивне куріння. Своєчасне лікування респіраторних інфекцій, здоровий спосіб життя, зміцнення імунітету, загартовування, регулярні фізичні вправи, санаторно-курортне профілактичне лікування в місцях з морським кліматом або на високогір’ї, спелеотерапія – все це захищає від захворювання.

1 квітня 2017 року стартувала Урядова програма «Доступні ліки», відповідно до якої пацієнти з бронхіальною астмою отримують ліки безкоштовно або з незначною доплатою, оскільки саме це захворювання одне з тих, яке суттєво знижує якість життя пацієнта.

Департамент охорони здоров'я нагадує, що хворобу легше і дешевше попередити, ніж лікувати. Хворі на бронхіальну астму повинні знаходитись під диспансерним наглядом, періодично проходити обстеження та оздоровлення. При  контролі захворювання люди, які страждають на астму, можуть вести повноцінне життя.