ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

8 січня відзначається бабине свято, або свято каш. У цей день славили повитух і породіль. Повитуха – розмовна назва жінки, яка приймає дитину в роділлі, допомагає при пологах та в післяпологовому періоді. Одна з найстаріших професій. До появи науки акушерства була найпоширенішою галуззю народної медицини.

Перші згадки про повитух містяться в єгипетських папірусах 1900-1550 років до Різдва Христового. Ця професія була виключно жіночою. В античному світі існували повитухи трьох ступенів: майстрині техніки прийняття пологів, знавці з акушерства та гінекології та висококласні жінки-медики. В дохристиянській Європі повитуха була жрицею або знахаркою. Вона керувала пологами та проводила ініціаційні обряди після народження дитини. В матріархальних східно-європейських суспільствах статус повитухи залишався високим навіть після прийняття християнства. З 18 століття в Російській імперії існували вищі та середні заклади для повитух - Повивальні інститути, які проіснували до 1917 року. Діяльність повитух регламентувалась спеціальним статутом – «Статут повивальним Бабкам». Жінки брали своїх дітей і з подарунками та привітаннями йшли до повитух, які допомагали їм при пологах. Ті, в свою чергу, пригощали гостей кашею.

Цього дня в православних церквах з 681 року відбувається святкування Собору Пресвятої Богородиці: на наступний день після Різдва православна церква з хвалебними і вдячними піснями звертається до Богоматері, і це зібрання віруючих називається «Собором Пресвятої Богородиці». В цей же час народився і звичай, пов'язаний з християнством: жінки приходили до церкви із заздалегідь спеченими пирогами, щоб піднести їх Богородиці.  

Сьогодні вагітні жінки, роділлі, породіллі отримують кваліфіковану допомогу в пологових будинках, перинатальних центрах. В місті функціонує 3 пологових будинки та 8 жіночих консультацій, де працюють кваліфіковані медичні працівники з середньою та вищою освітою, до обов'язків яких входить надання медичної допомоги вагітним, роділлям під час пологів та породіллям у післяпологовому періоді, а також догляд за новонародженими. Лікувальний процес забезпечений сучасною апаратурою та обладнанням: кувезами для виходжування глибоконедоношених дітей, ліжечками з підігрівом, лампами для проведення фототерапії. В пологодопомічних закладах міського підпорядкування працює 156 акушерок та 169 лікарів акушерів-гінекологів.

Усього за 2019 рік в пологових будинках міського підпорядкування прийнято 3538 пологів. В 4 випадках пологи відбулися поза пологодопомічними закладами.

Департамент охорони здоров’я міської ради інформує, що проведення пологів поза закладом охорони здоров’я має великий ризик як для плоду, так і для матері та  нагадує про необхідність раннього (до 12 тижнів) взяття на диспансерний облік вагітних в жіночих консультаціях для своєчасного виявлення ускладнень вагітності, попередження передчасних пологів, народження недоношених дітей. У разі народження  поза акушерським стаціонаром небезпека для жінки та майбутньої дитини збільшується. В пологодопомічних закладах міста створені умови для комфортного перебування жінки та членів її родини, для забезпечення якісної, високоспеціалізованої, своєчасної допомоги вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим дітям, що дає можливість народжувати здорових дітей та уникати ускладнень.