ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Пневмонія або запалення легенів – небезпечне інфекційне захворювання, яке ще називають «хворобою зниженого імунітету». ВООЗ внесла пневмонію в список найпоширеніших причин смерті в усьому світі.

Пневмонію викликають різні бактерії (пневмокок, гемофільна паличка, стафілокок, стрептокок), віруси (грипу, респіраторно-синцитіальний вірус, риновіруси, аденовіруси), грибки і паразити (аскариди).

Найчастіше запальний процес в легенях розвивається в результаті переохолодження організму. Також, незалежно від віку, в групі ризику захворювання на пневмонію знаходяться люди, які страждають від астми, діабету, імунодефіциту, хронічних обструктивних захворювань легень, хворі на грип, трахеїт, бронхіт. Запалення легенів може бути наслідком перенесеної хвороби різних органів і систем, ускладненням після операцій, інших ситуацій, що знижують імунітет.

Поширення пневмококової інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом (кашель, чихання) або при контакті з предметами, на яких залишилася слина інфікованого пневмококом. В результаті запалення легенів відбувається наповнення рідиною або гноєм альвеолярних мішечків, утруднюється вентиляція і газообмін у легенях. При пневмонії не обов'язково вражаються обидва органи, запалення може з'явитися на невеликій ділянці, наприклад, альвеолі або плеврі, тоді зовнішні прояви у людини будуть незначними.

Кожна з чотирьох видів пневмоній (типова; атипова; крупозна; аспіраційна) починається і розвивається по-своєму. Так, хворий на типову пневмонією різко відчуває нездужання: посилюється потовиділення, підвищується температура, з'являється кашель з гнійною мокротою, сонливість, апатія. Атипова пневмонія також починається раптово: з сухого кашлю, слабкості, першіння у горлі, головного болю, але високої температури не спостерігається. Саме атипова пневмонія проявляється в останні роки в сезон грипу (збудник грипу Н1N1, що викликає пневмонію). Крупозна пневмонія починається з високої температури (39 і вище), ознобу, болю в грудях, сухого кашлю з мокротинням. Всі ці симптоми, навіть при проведенні лікування, тримаються до 10 днів. Єдиний неінфекційний вид – аспіраційна пневмонія. Її розвиток пов'язаний з попаданням в організм токсинів (блювотні маси, шлунковий сік т.і.).

Симптоми пневмонії можуть бути не вираженими і на них часом не звертають увагу. Наприклад, нежить і сильний кашель характерні для ГРВІ, у той час як бліді шкірні покриви, температура, відмова від їжі і пиття, апатія і інші симптоми, які тривають довше  5 днів, можуть викликати підозру на пневмонію. За  загальними ознаками це - головний біль; біль у м'язах; слабкість; надлишкова пітливість; сильний жар, тремтіння і озноб; біль в грудях при диханні або кашлі; задишка (внаслідок ураження легкого і початку дихальної недостатності); сухий кашель, що переходить у мокрий, який не припиняється або посилюється з виділенням гнійної або «іржавої» мокроти; посиніння губ і нігтьових пластин. Підтвердити або спростувати запалення легенів можна за допомогою рентгена грудної клітини, методів клінічного, мікробіологічного, імунологічного дослідження. Далі встановлюється діагноз і призначається лікування в залежності від загального стану хворого. Пневмонія може протікати в гострій, підгострій (затяжній) або хронічній формах, у важких випадках можлива смерть хворого. Від того, наскільки швидко буде поставлений діагноз, залежить тривалість лікування і результат захворювання. Лікування проводять в умовах стаціонару.

В епідсезоні 2019-2020 в Україні циркулюють віруси: вірус типу А / H1N1 - Brisbane; вірус типу А / H3N2 - Kansas; вірус типу В - Colorado (гілка B / Victoria); вірус типу В Phuket (гілка B / Yamagata). Найбільш небезпечні віруси типу А, оскільки можуть призвести до серйозних ускладнень, в тому числі і пневмонії. Пневмонія, яка зафіксована зараз в Україні, є наслідком перенесеного вірусу (у декількох пацієнтів був підтверджений діагноз - грип типу А/H1N1). Ситуацію можна назвати стабільною, на відміну від Китаю, де лютує коронавірус nCoV. Це новий вірус, який раніше не був ідентифікований серед людей, але вже зараз встиг забрати десятки життів. Відомо, що він може передаватися між людьми і тваринами. Вірус nCoV здатний викликати пневмонію, респіраторний синдром, ниркову недостатність.

Для профілактики вірусних інфекцій необхідно забезпечити повноцінне харчування, багате вітамінами і мікроелементами. Саме вони дозволяють нашому організму підтримувати імунну систему. Обов'язкове дотримання правил особистої гігієни: регулярне миття рук з милом. Потрібно своєчасно лікувати хронічні захворювання, так як вони можуть загострюватися, особливо при переохолодженні. Необхідно уникати великого скупчення людей, контакту з хворими на ГРВІ. При появі в сім'ї хворої людини, необхідно обмежити контакт з ним інших членів сім'ї, часто провітрювати квартиру та робити вологе прибирання; виділити хворому індивідуальний набір посуду. Хворий повинен носити маску і міняти її кожні 2 години – інакше вона сама стає джерелом інфекції.

Доведено, що 60% пневмоній викликаються пневмококовою інфекцією. Крім пневмонії, вона може стати причиною отиту, менінгіту, менінгоенцефаліту. Один з методів профілактики – вакцинація. Вакцинація від пневмококової інфекції не входить в календар обов'язкових щеплень в Україні, можна придбати вакцину в аптеці і зробити щеплення в приватному порядку.

Департамент охорони здоров’я міської ради попереджає: в разі підвищення температури або кашлю необхідно звертатися до сімейного лікаря, а не займатися самолікуванням.