ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Щорічно, 4 лютого, починаючи з 2005 року, світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, який заснований Міжнародним протираковим союзом.

Цей День покликаний привернути увагу громадськості до профілактики раку, своєчасності його виявлення, якості лікування з метою зниження кількості випадків передчасної смерті від раку до мінімуму і підвищення якості життя пацієнтів.

Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності і смертності в усьому світі. За локалізацією найбільш поширеним серед чоловіків є рак легенів, шкіри, передміхурової залози, шлунка, а серед жінок – рак молочної залози, рак тіла і шийки матки та ободової кишки, шкіри.

Рак – захворювання, при якому відбувається безконтрольне зростання атипових (злоякісних) клітин, здатних проростати в сусідні органи і тканини, поширюватися (метастазувати) по кровоносних або лімфатичних судинах в інші ділянки організму з утворенням віддалених метастазів, які є однією з основних причин смерті від раку.

Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні клітини в ході багатоетапного процесу. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії генетичних факторів людини і факторів зовнішнього середовища, до яких відносять: фізичні канцерогени – ультрафіолетове і іонізуюче, рентгенівське випромінювання; хімічні канцерогени – забруднення повітря компонентами тютюнового диму, вихлопними газами і пестицидами, задимленість приміщень в результаті використання в будинках твердих видів палива; вживання нездорової їжі; біологічні канцерогени – інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами (Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), вірус гепатиту B, вірус гепатиту C і вірус Епштейна-Барр).

Ще одним важливим чинником розвитку раку є старіння. Протягом життя людини відзначається зниження ефективності механізмів поновлення клітин у міру старіння людини, а фактори ризику виникнення онкологічної патології накопичуються. Також до факторів ризику розвитку раку відносять надлишкову масу тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, зловживання алкоголем, вживання тютюну – найзначніший фактор ризику (смертність від раку через куріння становить близько 22% від усіх випадків).

Виділяють загальні ознаки, характерні для всіх онкологічних захворювань, які не можна залишати без уваги і необхідно терміново звернутися до сімейного лікаря: безпричинне підвищення температури тіла; слабкість і швидка стомлюваність; відчуття болю неясного походження – даний симптом раку може проявлятися у випадках, коли пухлина здавлює або пошкоджує прилеглі судини, нервові закінчення і органи; незрозуміла втрата ваги – найчастіше може говорити про пізню стадію раку; зміни шкірних покривів (землисте забарвлення шкіри, поява жовтушності, свербіння); збільшення лімфатичних вузлів – це може говорити про наявність запалення, пухлинного ураження лімфатичного вузла або поблизу розташованому до нього органу; психологічна симптоматика – дратівливість, плаксивість, зниження уваги, незрозумілі запаморочення і головні болі – можуть говорити про інтоксикацію або ураження головного мозку.

Спеціалізована онкологічна допомога населенню міста надається в КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» Запорізької обласної ради на 305  стаціонарних ліжок, з консультативною поліклінікою, в радіологічному відділенні КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР на 40 ліжок та в 8 онкологічних кабінетах закладів охорони здоров’я міста, де працює 12 лікарів-онкологів. Під диспансерним наглядом онкологів та інших спеціалістів знаходиться понад 33 тис. хворих з новоутвореннями, з них 10 тис. – зі злоякісними формами. Протягом 2019 року на відпуск медикаментів безкоштовно і на пільгових умовах з бюджету міста для цієї категорії хворих  виділено 1,7 млн. грн.

Департамент охорони здоров’я Запорізької міської ради нагадує, що можна запобігти виникненню 30-50% ракових захворювань, якщо звести до мінімуму фактори ризику. В разі виникнення перших ознак раку, необхідно терміново звернутися до сімейного лікаря. При ранній діагностиці і своєчасному лікуванні існує вірогідність одужання від багатьох видів раку.