ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Міжнародний день дітей, хворих на рак відзначається щорічно 15 лютого. У вересні 2001 року у Люксембурзі на черговій зустрічі Міжнародної конфедерації батьків, чиї діти хворі на онкологічні захворювання, було ухвалено рішення про проведення Міжнародного дня дітей, хворих на рак. Основна мета Дня – інформування суспільства щодо проблем дитячої онкології.

В Україні протягом останніх років рівень захворюваності дітей віком до 14 років на злоякісні новоутворення утримується на рівні 11-12 випадків на 100 тис. дитячого населення; у розвинутих європейських країнах – 14-15 випадків. Злоякісні новоутворення дитячого віку посідають 7 місце у структурі дитячої інвалідності. Перше місце займають лейкози (33%), друге – злоякісні новоутворення головного мозку та інших відділів нервової системи (19%), на третьому – лімфоми (13%).

За показниками смертності дітей від злоякісних новоутворень Україна займає 5 місце в Європі. Діагноз «рак» часто сприймається як фатальний. Цьому сприяють певні стереотипи, складність виявлення захворювання у дитини, висока вартість діагностики та лікування, брак донорської крові та багато інших чинників. Але при своєчасних діагностиці та лікуванні можливо досягнути видужання у 90% випадків захворювань.

У 2019 році в м. Запоріжжя померла 1 дитина в віці 13 років (діагноз: рецидивуюча герміногенна пухлина середньо-заднього відділу третього шлуночку). В місті з приводу злоякісних захворювань мають інвалідність 76 дітей, із них з приводу лейкозу – 23 дитини: у віці 0-2 роки – 3 дітей, у 2-х із них з приводу лейкозу; у віці 3-6 років – 11 дітей, із них з приводу лейкозу 5 дітей; у віці 7-14 років – 45 дітей, із них з приводу лейкозу – 13; у віці 15-17 років – 17 дітей, із них з приводу лейкозу – 3 дитини. Вперше інвалідність з приводу онкологічних захворювань отримали 15 дітей (з них у 5 причиною стали лейкози).

Онкологічну хворобу дитини виявити складно, тому батьки повинні бути уважними до змін, що виникають у дитини. Це – незначне схуднення, незвична блідість, погіршення апетиту, постійне незначне підвищення температури. Може бути і видима пухлина, випадково виявлена при одяганні дитини чи купанні. Важливий фактор, котрий супроводжує будь-яку хворобу дитини, це зміна її поведінки: життєрадісна дитина стає роздратованою, плаксивою, швидко втомлюється. Провідна роль у виявлення дітей з онкологічними захворюваннями належить сімейним лікарям, педіатрам. Сімейний лікар, педіатр, який стикається зі скаргами на тривалий субфебрилітет, схуднення, свербіж шкіри, анемію, гіперлейкоцитоз, лімфоцитоз, біль у животі, збільшення лімфатичних вузлів, передчасне статеве дозрівання, пухлинні утворювання, збільшення печінки, селезінки проводить у максимально стислий строк ретельне клінічне обстеження дитини з участю онколога.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує про необхідність проходження профілактичних оглядів дітей, починаючи з народження; своєчасного проведення лікування у спеціалістів, проведення вакцинації; надання посильної допомоги хворим дітям: здати кров, зробити благодійний внесок у фонди допомоги дітям, хворим на рак. Байдужості і відсутності гуманності не повинно бути місця.