ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

6 березня у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою. Цей день проводять з 2008 року за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, зараз вже більше 5 млн. людей втратили зір внаслідок глаукоми, що становить 13,5% від усіх випадків сліпоти в світі.

Глаукома – хронічне, прогресуюче захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Початок недуги підступний і протікає безсимптомно. Якщо лікування цього захворювання не проводиться, то поступово починає звужуватися поле зору – людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти, надалі хвороба призводить до атрофії зорового нерву і прогресуючого зниження центрального зору, з часом можлива повна його втрата. Зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню.

Фактори, які спричиняють глаукому: розлад нервової, серцево-судинної систем, ендокринні та спадкові захворювання. Наприклад, це цукровий діабет, атеросклероз, хвороби печінки та нирок, щитовидної залози, остеохондроз шийного відділу хребта, гостра крововтрата. Пацієнти з цими захворюваннями мають відвідувати офтальмолога 2 рази на рік. Існує ряд симптомів, на які варто звернути увагу та при їх наявності терміново звернутися до лікаря: «літаючі мушки» перед очима, райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього, затуманення зору, біль в надбрівній, скроневій області чи в половині голови, відповідно хворому оку, дискомфорт, відчуття тяжкості, різі  в  хворому оці, часта зміна окулярів. Одним із головних факторів ризику є вік – частіше глаукома розвивається у людей старше 40 років.

З метою профілактики та виявлення перших ознак захворювання всім особам старше 40 років необхідно один раз на рік виміряти рівень внутрішньоочного тиску. Крім того, для попередження глаукоми рекомендовано: дотримуватися режиму праці та відпочинку; відмовитися від надмірних фізичних навантажень, стресів; під час напруженої зорової роботи кожну годину робити для очей перерву на 10 хвилин; зорову роботу здійснювати при достатньому освітленні та рівному положенні тіла; відмовитися від шкідливих звичок, особливо куріння; уникати одягу та аксесуарів, які здавлюють шию та ускладнюють кровообіг; носити сонцезахисні окуляри в сонячну погоду; щодня займатися гімнастикою очей для покращення кровообігу.

Захворювання нерідко може вражати молодь (юнацька глаукома) і навіть новонароджених (вроджена глаукома). При встановленому діагнозі «глаукома» проходити огляди у офтальмолога необхідно 1 раз в три місяці.

Успішним лікування може бути, коли рівень внутрішньоочного тиску залишається в межах норми, а дефекти полів зору не наростають. Коли ефект от медикаментозного чи лазерного лікування недостатній, то лікарі вдаються до операції. В КНП «Міська лікарня №3» ЗМР функціонує відділення мікрохірургії ока з міським центром травм та опіків очей. Високоспеціалізованим відділенням, що надає планову хірургічну і терапевтичну допомогу пацієнтам з різними захворюваннями очей, є відділення мікрохірургії ока  КНП «Міська  лікарня № 9» ЗМР. У 2019 році з приводу глаукоми прооперовано 97 осіб.        

Департамент охорони здоров’я Запорізької міської ради нагадує: не займайтеся самолікуванням. Для встановлення діагнозу необхідно своєчасно звернутися до сімейного лікаря, перевірити зір, стан зорового нерву, виміряти рівень внутрішньоочного тиску. При необхідності сімейний лікар запропонує ще додаткові методи обстеження, які допоможуть своєчасно встановити діагноз. Раннє виявлення та своєчасне лікування глаукоми дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.