ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день нирки відзначається щорічно в другий четвер березня в понад 120 країнах світу, починаючи з 2006 року з ініціативи Міжнародного товариства нефрологів та Міжнародного співтовариства нефрологічних федерацій і є можливістю підвищити інформованість населення про небезпеку, яку несуть захворювання нирок та про проблеми людей, які живуть з ними.

В Україні заходи кампанії вперше відбулися в березні 2008 року за ініціативи Української асоціації нефрологів. У 2020 році Всесвітній день нирки буде проводитися 12 березня під девізом «Здоров’я нирок для всіх скрізь – від профілактики до виявлення та рівноправного доступу до допомоги».

Нормальна робота нирок важлива для здоров’я людей як в молодому, так і в похилому віці. Розуміння тонких механізмів роботи власного організму має підштовхнути людей до здорової поведінки і свідомої профілактики порушень здоров’я. Для цього лікарі рекомендуємо не нехтувати власним здоров’ям та пам’ятати десять «золотих правил» здорових нирок:

-           не зловживати сіллю та м’ясом і не привчати до цього дітей;

-           годувати немовлят грудним молоком – це запобігає ранній надмірній вазі;

-           контролювати вагу (бажано вживати багато овочів та фруктів, обмежити висококалорійні продукти);

-           пити більше рідини (воду, зелений чай, ниркові фіточаї, натуральні морси, компоти) 2-3 літри на день, особливо в спекотний період року;

-           не палити, не зловживати алкоголем;

-           більше рухатися (проходити до 6 км на день), регулярно займатися фізкультурою (для нирок це не менш важливо, ніж для серця);

-           не зловживати знеболюючими засобами, сечогінними препаратами (особливо без призначення лікаря);

-           захистити себе від контактів з органічними розчинниками і важкими металами, інсектицидами та фунгіцидами (користуватися захисними засобами);

-           не зловживати перебуванням на сонці, не допускати переохолодження поперекової області, органів тазу, ніг;

-           контролювати артеріальний тиск, рівень цукру і холестерину у крові;

-           регулярно проходити медичні обстеження, які дозволяють оцінити стан нирок (загальний аналіз сечі, креатинін крові, УЗД – 1 раз на рік).

Серед захворювань сечостатевої системи захворюваність нирок складає 69,7 на 100 тис. населення, із них захворюваність на хронічний пієлонефрит – 30,5 на 100 тис. населення, на хронічний гломерулонефрит – 3,2 на 100 тис. населення. Найбільш поширеними та невиявленими формами хронічних хвороб нирок є діабетична хвороба нирок, гіпертензивна нефропатія, ішемічна хвороба нирок.

На сьогоднішній день в усьому світі зростає кількість хворих з термінальною нирковою недостатністю. Приблизно 1,8 млн. людей одержують замісну ниркову терапію. Дослідження показують, що в усьому світі приблизно кожен десятий дорослий має одну з форм уражень нирок. Люди з хронічними хворобами нирок знаходяться в групі ризику, функція нирок цих людей може також прогресивно погіршуватися аж до того моменту, коли виникає потреба в “заміні” нирки, яка полягає в проведенні діалізу для очищення крові або пересадці нирки від донора.

В м. Запоріжжя на базі КНП «Міська лікарня №10» ЗМР функціонує Центр нефрології та діалізу для надання безкоштовної допомоги  мешканцям міста, які страждають на термінальну ниркову недостатність. Забезпечення медикаментами супроводу при проведенні замісної ниркової недостатності складає 1,5 млн. грн., які виділяються із бюджету міста.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує про необхідність профілактичних оглядів, своєчасного звернення до сімейного лікаря. Якщо ви належите до групи ризику (маєте підвищений артеріальний тиск, діабет, зайву вагу), регулярно проходьте обстеження для перевірки функцій нирок. Не займайтеся самолікуванням.