ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день боротьби з захворюванням на туберкульоз відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1993 року. Саме 24 березня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох повідомив про відкриття збудника туберкульозу, а у 1905 році він був відзначений Нобелівською премією з фізіології та медицини.

Туберкульоз – поширене хронічне інфекційне захворювання, яке передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини чи тварини. Найчастіше хвороба вражає легені, але патологічний процес може розвиватися і в інших органах і тканинах. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, третя частина населення планети інфікована мікобактерією туберкульозу (МБТ). Щорічно на планеті виявляють 8-9 млн. осіб, які вперше захворіли на цю підступну хворобу, а помирає від неї близько півтора мільйона людей, абсолютна більшість з яких – мешканці країн, що розвиваються. В Україні щорічно на туберкульоз захворює близько 22 тисяч людей та понад 5 тисяч людей помирає від цієї недуги. Виліковується від туберкульозу в результаті основного курсу хіміотерапії приблизно 70% від захворілих. Близько 8% вперше захворілих перериває лікування, 12% – помирає. Від туберкульозу страждають люди різного віку і статі, з різним соціальним статусом. Джерелом зараження можуть бути хворі люди або домашні тварини. При зараженні людини мікобактерії туберкульозу розповсюджуються в організмі, та не обов’язково викликають захворювання: більшість з них гинуть, проте деякі можуть зберігати свою життєздатність і перебувати в організмі роками, не завдаючи шкоди. Несприятливі чинники – погані житлові умови, неповноцінне харчування, брак якісної питної води, стреси, недосипання, хронічні хвороби – знижують опірність організму та збільшують ризик розвитку захворювання. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз люди, які вживають наркотики, зловживають алкоголем і курінням. Хвороба часто уражує ВІЛ-інфікованих, і кількість таких випадків постійно зростає.

Ранніми проявами туберкульозу є безпричинне змарніння, загальна слабість, зниження працездатності, втрата апетиту, безсоння, нервова вразливість, часто невисока гарячка в надвечірні години. При туберкульозі легенів з’являється сухий, іноді впертий кашель. Прояви хвороби залежать від локалізації – при туберкульозі хребта, нирок – болі в попереку, при туберкульозі кісток і суглобів – біль у суглобах, кульгавість, при туберкульозі гортані – охриплість голосу, при туберкульозі яєчників та матки – порушення менструального циклу. При прояві одного або декількох з перерахованих симптомів необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря для з’ясування їх причини.

Протидія захворюванням, які мають найбільший негативний соціально-демографічний та економічний вплив, є пріоритетом України на шляху інтеграції до європейської спільноти і цивілізованого світу загалом. Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями туберкульозу та хворих на туберкульоз дітей віком до 14 років щороку проводиться проба Манту (туберкулінова проба). Після проведення такого тесту на захворювання визначають, яку дитину спрямувати до фтизіатра.

Лікування туберкульозу складне й вимагає прийому декількох видів антибіотиків протягом тривалого часу. Щоб уберегти себе від зараження необхідно: відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму; боротися зі стресом; дотримуватися режиму харчування; слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні; не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках; займатися фізкультурою і спортом; регулярно проходити профілактичне обстеження.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування. У разі наявності симптомів туберкульозу або віднесення до групи підвищеного ризику необхідно звернутися до сімейного лікаря для подальшого обстеження.