ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

24 березня відмічається Міжнародний день боротьби з депресією. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світі. В Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед психічних розладів.

Українці страждають депресією значно частіше, аніж жителі країн Європейського Союзу. І показники захворюваності у нашій країні продовжують зростати.

Депресія – це захворювання, при якому людина тривалий час (не менше двох тижнів) почувається пригнічено, втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення, а також не може робити повсякденні справи. Депресія може статися в кожної людини. Вона в жодному разі не вказує на слабкість. У жінок розвивається значно частіше, ніж у чоловіків.

Причини депресії. Неможливо назвати одну причину депресії, адже депресія розвивається в результаті складної взаємодії соціальних, психологічних та біологічних факторів.

Дуже часто поштовхом до депресії стають негативні події: втрата роботи, смерть когось із рідних, психологічна травма, важка стресова подія. У свою чергу, депресія може послабити стресостійкість, порушити нормальну життєдіяльність, погіршити життєву ситуацію, в результаті чого депресія переходить у більш важку форму.

Серцево-судинні хвороби, гормональні порушення можуть призвести до розвитку депресивного стану та навпаки.

Симптоми депресії: пригнічення, втрата інтересу, неможливість відчувати радість, зменшення життєвої енергії, пасивність, нерішучість, тривога, сонливість або безсоння, низька концентрація, втрата апетиту, низька самооцінка, відчуття провини чи відчаю, думки про завдання собі шкоди або самогубство.

У людини з легкою формою з'являються деякі труднощі у виконанні звичайної роботи, але це майже не впливає на загальний результат і функціонування людини. При важкій формі депресії людина не справляється з соціальними функціями і навіть щоденною домашньою роботою, вона може виконувати лише найпростіші побутові справи.

Розрізняють різні ступені депресії в залежності від того, скільки ознак депресії виявлено і наскільки вони виражені: легкий, середній і важкий. Незалежно від типу, депресія може бути хронічною (розвиватись впродовж тривалого періоду часу) і епізодичною, з рецидивами (особливо, якщо депресію не лікують).

Департамент охорони здоров'я нагадує: щоб не допустити депресії, вчіться думати позитивно. У складній життєвій ситуації намагайтеся відшукати позитивні моменти. Не намагайтеся всім догодити, ставте досяжні цілі і завдання, а роботу відокремлюйте від відпочинку. Займайтеся спортом і привчайте до активного способу життя себе та своїх дітей. Відмовтесь від алкоголю та наркотиків – вони посилюють депресію. Варто  вживати більше вітамінізованої їжі,  оточувати себе світлом, більше бувати на свіжому повітрі вдень. Продовжуйте займатися тим, що приносило вам задоволення до хвороби. Важливо не тримати всі емоції в собі: діліться думками, страхами з друзями, близькими людьми або тими, хто переживає схожі емоції (працюють центри, що діють за принципом рівний рівному). Уникайте самоізоляції. Будьте на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка близьких, друзів та членів сім'ї полегшує подолання депресії. Потрібні терпіння та наполегливість, оскільки одужання може бути тривалим. При виникненні суїцидальних думок терміново звертайтеся по допомогу  Якщо відчуття втоми, апатія чи тривога не покидають вас понад два тижні, зверніться до сімейного лікаря, який зможе оцінити ваш стан і за потреби направить до фахівця вузького профілю.

Легку форму депресії можна вилікувати без медикаментів, за допомогою певних психотерапевтичних методів. Але при середній та важкій формі може знадобитись медикаментозне лікування і психотерапія з кваліфікованими спеціалістами.

Самолікування депресії антидепресантами є дуже небезпечним. Антидепресанти можна приймати тільки за призначенням лікаря. Нехтування цим правилом може призвести до посилення депресії. Депресія виліковна.