ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

З 1 по 7 серпня 2020 року відмічається Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування (ГВ): «Підтримуємо грудне вигодовування заради здоровішої планети».

В кожному пологодопомічному закладі міста постійно проводиться широке висвітлення важливості грудного вигодовування до 1,5 річного віку та виключно грудного вигодовування до 6 місячного віку шляхом: розповсюдження інформаційних матеріалів, проведення тренінг-семінарів для медичних працівників та майбутніх батьків, постійної цілодобової консультативної допомоги з питань грудного вигодовування.

Підтримка грудного вигодовування із своєчасним введенням прикорму стала головним напрямком глобальної стратегії по вигодовуванню дітей грудного й раннього віку, прийнятої в Женеві (2002) 55-ою Всесвітньою асамблеєю ВООЗ і обов'язкової для виконання всіма країнами, що дало можливість поліпшити стан здоров'я дітей.

Право дитини на грудне вигодовування й право матері на вигодовування грудьми щонайкраще здійснюється в умовах пологодопомічних установ міста, які впровадили сучасні принципи щодо вигодовування немовлят та дітей раннього віку і мають звання "Лікарня, доброзичлива до дитини". В пологових будинках міста відразу після народження на виключно грудному вигодовуванні в першому півріччі 2020 знаходилось 97,7% новонароджених , а до 6 місяців - 77,7% немовлят.

У Конвенції ООН про права дитини визначено, що кожна дитина має право на забезпечення його раціональним харчуванням, що сприяє його фізіологічному розвитку й формуванню повноцінного здоров'я. Грудне вигодовування - найкращий спосіб забезпечення росту й розвитку дитини. Першим міжнародним документом по підтримці грудного вигодовування стала декларація ВООЗ (1989) «Охорона зацікавленості й підтримки грудного вигодовування: особлива роль пологодопомічних установ», яка проголосила 12 принципів грудного вигодовування. В жіночому молоці збалансований вміст живильних речовин, ферментів, гормонів, факторів імунітету та інших компонентів, що сприяють пристосуванню немовляти до умов позаутробного існування та до впливу численних, у тому числі й шкідливих факторів навколишнього середовища. Регулярні фізичні контакти матері зі своєю дитиною в перший рік життя забезпечують захист і тепло, взаємодія матері й дитини під час годування грудьми сприяє його емоційному розвитку й соціалізації.

Крім виняткової живильної цінності, грудне молоко сприяє розвитку як активного, так і пасивного імунітету, створюючи сприятливі умови для переходу від стерильного внутрішньоутробного середовища до нестерильного світу, у якому дитина буде жити, рости й розвиватися. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку цілого ряду захворювань і патологічних станів у новонароджених.

Лактація має не менш важливе значення для складного процесу перебудови організму матері після пологів. Материнські гормони, які виділяються під час годування дитини грудьми, сприяють виробленню й виділенню молока, стимулюють мобілізацію поживних речовин, які накопичилися під час вагітності і є необхідними для продукції молока й відновлення ушкоджених при пологах тканин у матері. Якщо грудне вигодовування передчасно припиняють, то ці речовини вивести з материнського організму тяжче, і вони часто є причиною гормональних порушень, стійкої надлишкової маси тіла, доброякісних та злоякісних утворень в молочних залозах.

ВООЗ робить заяву про те, що численні переваги грудного вигодовування істотно переважують потенційні ризики зараження і захворювання коронавірусною інфекцією, тому годування груддю, контакт «шкіра до шкіри» і спільне перебування матері і дитини можливо навіть при підтвердженні COVID-19, але при дотриманні всіх протиепідемічних заходів: мати повинна носити маску, дезінфікувати до і після годування руки і всі поверхні, з якими контактувала. Єдиною перешкодою ВООЗ визнає важкий стан матері, при якому може зупинятися лактація і / або неможливе використання молокоотсосів. При неможливості ГВ рекомендовано годування зцідженим материнським або донорським молоком.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує, що грудне вигодовування - це ключовий елемент, який обумовлює благополучний початок життя, рівність, розвиток, закладає основи здоров’я та розумових здібностей, є важливою складовою турботи про світ, в якому ми всі живемо. Грудне вигодовування – це досвід любові між мамою та новонародженою дитиною. Любіть та піклуйтесь про себе і свою дитинку.