ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Щорічно 15 вересня проводиться Всесвітній день боротьби з лімфомами. Цей день було запроваджено вперше у 2004 році, щоб підвищити обізнаність населення щодо цієї групи захворювань та об’єднати зусилля заради допомоги хворим.

Лімфоми - це різновид злоякісних пухлини з клітин імунної системи, що вражають лімфатичну систему, яка складається з лімфатичних вузлів (невеликі закриті скупчення лімфоцитів), селезінки, вилочкової залози, кісткового мозку. Вони входять до класу гематологічних новоутворень, прогресуючих з плином часу. У XIX та на початку XX століть відома на той час форма захворювання називалася хворобою Ходжкіна, на честь Томаса Ходжкіна, який вперше описав характерні клітинні зміни лімфоми в 1832 році. Лімфома - це не одна хвороба, а група з понад 30-ти різних хвороб. Існують два головних типи пухлин імунної системи: лімфома Ходжкіна, що походить з T-лімфоцитів або NK клітин та неходжкінські лімфоми, які походять з В-лімфоцитів.

 За даними Центру медичної статистики МОЗ України, щороку в Україні фіксується понад 3,5 тисячі нових випадків лімфоми, переважно хворіють дорослі люди, а на обліку у 2018 році перебувало майже 40 тисяч людей. Фактори, які можуть спровокувати захворювання: вплив радіації; несприятливі умови навколишнього середовища; куріння та вживання алкоголю; ожиріння.

При деяких варіантах причина захворювання невідома. Ризик розвитку неходжкінських лімфом вище у хворих, які страждають на ВІЛ. Доведена роль вірусу Епштейна-Барр в розвитку лімфоми Беркіта. Відомо, що бактерія Helicobacter-pylori є причиною розвитку лімфоми, яка уражає шлунково-кишковий тракт (MALT-лімфома). Також доведена роль Chlamydia psittaci у розвитку МALT-лімфоми з ураженням ока і роль вірусу гепатиту С у розвитку лімфоми селезінки. Захворювання може виникнути в будь-якому віці. Досить часто лімфому у жінок виявляють під час вагітності. Неходжкінські лімфоми переважно діагностуються у людей після 60 років – для них ризик захворіти зростає у кілька разів, вони більш небезпечні - на ранніх стадіях виліковується до 70%. Лімфому Ходжкіна можна вилікувати у 85—95% випадків.

Розпізнати лімфому самостійно на ранніх стадіях досить важко, оскільки це захворювання найчастіше не проявляється специфічними симптомами. Обов’язково зверніться до свого лікаря, якщо у вас з’явились такі симптоми: безболісне збільшення лімфатичних вузлів на шиї, в пахвових впадинах, паху; втрата ваги; підвищення температури тіла вище 38С без видимих на те причин; профузна нічна пітливість; свербіж шкіри. Пізніше може з’явитися кашель і важке дихання внаслідок тиску збільшених лімфатичних вузлів на легені та бронхи, але ці симптоми характерні не для всіх хворих, тут має значення локалізація пухлини. Імунна система хворих на лімфому стає більш вразливою, тому такі люди мають підвищену схильність до різних інфекцій.

Для профілактики лімфоми необхідно мінімізувати вплив шкідливих факторів на організм.

Департамент охорони здоров’я звертає увагу на те, що сьогодні лімфома – це вже не такий страшний діагноз. Шанси хворих на одужання повністю залежать від точної та своєчасної діагностики. При перших проявах хвороби необхідно відвідати лікаря і обстежитися. У випадках, коли відома причина захворювання, при ранніх стадіях захворювання іноді досить пролікувати пацієнта противірусними або антибактеріальними  препаратами без застосування хіміотерапії. Важливо регулярно (1 раз на рік) проходити профілактичний огляд у свого сімейного лікаря. Пам’ятайте! Шанси на одужання повністю залежать від точної та своєчасної діагностики!