ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день психічного здоров’я відзначається з 1992 року, з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я. Перша загальна тема «Поліпшення якості послуг з охорони психічного здоров’я в усьому світі» з’явилася в 1994 році.

В 2017 році в Україні прийняли концепцію психічного здоров’я. З 2020 року розпочинається чотирирічний україно-швейцарський проект «Психічне здоров’я для України», спрямований на покращення якості та доступності допомоги людям з психічними розладами.

Основні елементи психічного здоров’я за визначенням ВООЗ: це здатність долати щоденні стреси; реалізовувати свій потенціал; працювати продуктивно та плідно; робити свій внесок у життя спільноти.

Метою Всесвітнього дня психічного здоров’я є скорочення поширеності депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії, розумової відсталості, кількості вживання психотропних речовин і самогубств; питання і проблеми допомоги людям, що страждають на психічні розлади; поширення інформації про ефективні методи для профілактики, медичного лікування і запобігання щодо психічних відхилень, соціальної адаптації та донести людям, що турбота про власне психічне здоров’я може мати позитивний вплив на багато аспектів нашого життя.

Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що в наші дні на планеті існують більше 450 мільйонів людей, які страждають психічними захворюваннями. Сучасне життя само по собі сприяє стресам: зміни в житті політичному, економічному, негаразди на роботі, та й просто поїздка в громадському транспорті призводять до того, що людина зі своїми стресами починає миритися, а так і до депресії недалеко.

Стреси стали складовою частиною сучасного життя. Люди борються з ними, не замислюючись про те, що потрібно не боротися, а не допускати їх.

Ознаки, які потребують уваги фахівців: розрив зв’язків із вашим звичним                   оточенням – якщо ви уникаєте близьких і друзів, повністю втратили бажання спілкуватись; порушення сну – тривалий сон протягом дня або неможливість заснути уночі, особливо при постійному відчутті втоми та браку енергії; порушення харчування – наприклад, якщо ви зовсім забуваєте поїсти; нав’язливі думки та одержимість одною темою – політикою, здоров’ям, смертю; ігнорування особистої гігієни та зовнішнього вигляду, якщо ви перестали турбуватися про себе; якщо ви не можете сконцентруватися, забуваєте прості речі, вам важко підтримувати розмову та приймати прості рішення; відчуття паніки, постійна тривога, якої ви не можете позбутися; тривалий пригнічений стан, втрата інтересу до речей і занять, які зазвичай вам подобаються; звинувачення себе та нав’язливе почуття провини; різкі перепади настрою без видимих причин; думки про самогубство або про те, що ваше існування не потрібне, чи що іншим було би краще без вас; якщо ви неконтрольовано витрачаєте гроші й не можете зупинитися; якщо ви чуєте звуки чи голоси, яких не чують інші люди, або маєте галюцинації; якщо вам здається, що проти вас ведеться змова, за вами шпигують, вам навмисне шкодять, і це викликає тривогу чи злість.

Департамент охорони здоров’я нагадує: будь-яка з цих ознак є сигналом, що вам потрібна консультація і обстеження спеціаліста. Особливо, якщо ви відчуваєте її протягом двох тижнів і довше.