ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Захворювання на рак грудної залози (РГЗ) займає перше місце в структурі онкологічної захворюваності та смертності серед жінок як в усьому світі, так і в Україні. Щорічно 23 вересня, 15 жовтня проводяться Всесвітні дні боротьби з раком молочної залози.

Починаючи з 2005 року, 20 жовтня і в Україні проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворюваннями на рак грудної залози. Основна мета - інформування широких верств населення щодо модифікованих факторів ризику виникнення раку грудної залози та шляхів їх запобігання. Рожева стрічка - інтернаціональний символ підтримки програми боротьби проти раку грудної залози, використовується з 1991 року.

В Україні щорічно близько 16,5 тис. жінок дізнаються про свій діагноз, а щогодини від раку грудей помирає одна жінка. Кожна 8-ма жінка має ризик захворіти на цей вид раку. Однак хворіють на даний вид онкопатології не лише жінки, а й чоловіки.

Діагноз «рак грудної залози» за 6 місяців 2020 року зареєстровано вперше у 94 жителів міста Запоріжжя; із них у 15 виявлена ІІІ стадія, а у 7 осіб - ІV стадія, коли ефективність лікування значно знижується. Головна причина високої смертності від цієї хвороби в нашій країні – пізня діагностика. До 10% випадків захворювання є спадково зумовленими - через мутації в генах BRCA1 та BRCA2: наявність мутації збільшує ризик розвитку раку молочної залози на 60-80%. Групи ризику виникнення раку: родичі першої лінії, які хворіли на рак грудної залози; генетична схильність, наявність мутацій в генах BRCA1 та BRCA2; доброякісні утворення грудних залоз; перенесений раніше рак грудної залози або рак яєчника; відсутність вагітностей та пологів; перша вагітність у 30 років і старше; штучне переривання вагітностей, відсутність грудного вигодовування, вік старше 40 років; нічний режим роботи; ранній початок менструацій - у віці до 12 років, пізня менопауза - після 55 років; цукровий діабет; надмірна маса тіла та ожиріння; куріння; зловживання алкоголем; артеріальна гіпертензія; вплив джерел радіації та інші шкідливі фактори виробничого характеру в анамнезі; фізична інертність. РГЗ на ранніх стадіях (І і ІІ) протікає безсимптомно і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже болючі місячні; біль у грудних залозах; прозорі або кров’янисті виділення з грудної залози; втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру; зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів); ущільнення або новоутворення в грудних залозах; ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли; збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів. Звертайтеся до лікаря загальної практи-сімейної медицини для проходження анкетування з метою оцінки генетичного ризику.

Рак виліковний за умови його виявлення на I стадії - у 95%, на II стадії - у 80%, на III стадії - у 50%. Для запобігання раку грудної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитися від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю, підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря: мамолога - не рідше одного разу на 1 - 2 роки; жінкам віком старше 50 років 1 раз в 2 роки здійснювати мамографічні обстеження з оцінкою щільності грудної залози. За направленням дільничого лікаря акушера-гінеколога або сімейного лікаря безкоштовно проводиться мамографія в КНП «Пологовий будинок № 4» ЗМР та в лікувально-діагностичному відділенні ЗОЗ «Пологовий будинок № 3». Обов’язково мати номер декларації з сімейним лікарем. До 40 років проводиться УЗД молочних залоз, а після 40 років і УЗД, і мамографія. Мамографічне обстеження від 40 до 50 років проводиться 1 раз на 2 роки, а після 50 років - щорічно. Також усім жінкам віком старше 20 років варто щомісяця з 7 по 14 день менструального циклу самостійно обстежувати грудні залози. У разі будь-яких змін у грудних залозах негайно зверніться до свого лікаря!

Департамент охорони здоров’я нагадує: профілактика раку молочної залози - є запорукою здоров’я жінок в усьому світі.