ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

15 жовтня в світі відзначається День втраченої дитини. В цей день говоримо про дітей і батьків. Дітей, які не з’явилися на світ внаслідок викидню, мертвонародження або померлих одразу після народження та батьків, які не мали можливості пригорнути свою дитину до себе.

Дитина, яка помирає в будь-який момент життя, навіть до свого народження, - це така сама людина, як і кожний із нас. Вона заслуговує на повагу, любов і пам’ять.

Перинатальні втрати щороку торкають мільйони сімей в цілому світі. На даний час в Україні одна вагітність з шести переривається часто з невідомих причин. За офіційними даними в Україні кожного року втрачається 21 000 дітей через викидні. Усім цим сім’ям часто бракує відповідної підтримки.

Метою усіх заходів присвячених для вшанування цього дня є збільшення суспільної обізнаності про перинатальні втрати та горе, а також створити спільну мережу батьків, громадян і медичних працівників, тим самим поширювати культуру та світогляд навколо даної тематики. Безумовно, що втрата - це болючий і важкий досвід. Коли втрата і горе, яке її супроводжує, були пережиті в самотності без відповідної підтримки близького оточення, а також медичних працівників, збільшується ризик поглиблення болю, а іноді може мати непоправні наслідки для здоров’я як фізичного, так і психічного. Пережити горе – не означає забути. Це означає навчитися повноцінно жити після втрати.

Дитяча смертність - смертність серед дітей віком до 18 років. Цей показник істотно залежить від матеріального забезпечення та рівня медичного обслуговування.

За даними ВООЗ у 2019 році в світі приблизно 6,2 мільйонів дітей та підлітків у віці до 15 років померли, в основному від причин, яких можна було запобігти. З них смертність 5,3 млн. припала на перші 5 років, майже половина - на перший місяць життя дитини. Провідними причинами смерті в світі дітей до 5 років є передчасні ускладнення при народженні, пневмонія, асфіксія при народженні, вроджені аномалії, діарея та малярія. Майже половина цих смертей - у новонароджених. Більше половини таких випадків ранньої смерті дитини можна запобігти або їх можна лікувати простими доступними втручаннями, включаючи імунізацію, належне харчування, безпечну воду, їжу та за потребою відповідний догляд кваліфікованого лікаря.

Найбільше новонароджених щорічно помирають протягом перших 4 тижнів життя через вроджені аномалії. Вроджені аномалії можуть сприяти тривалій втраті працездатності, що може мати значний вплив на людей, сім’ї, системи охорони здоров’я та суспільства. Найпоширеніші, важкі вроджені аномалії - вади серця, дефекти нервової трубки та синдром Дауна. Хоча вроджені аномалії можуть бути наслідком одного або декількох генетичних, інфекційних, харчових чи екологічних факторів, часто важко визначити точні причини. Деяким вродженим аномаліям можна запобігти, якщо сімейні пари будуть отримувати преконцепційну підготовку. Вакцинація, достатнє споживання харчових продуктів, збагачених фолієвою кислотою, йодом, мікроелементами та адекватна антенатальна допомога - лише три приклади методів профілактики. В пологодопомічних закладах охорони здоров’я міста працюють перинатальні психологи до яких є можливість звернутися в скрутну хвилину.

Департамент охорони здоров’я нагадує, що цей день для всіх батьків, які пережили втрату; медичних працівників, які перші надають домопогу і підтримку батькам; родичів чи друзів, або осіб, які чутливі до цієї теми. Чим більшою буде обізнаність серед суспільства, тим більше зможемо допомагати один одному, тим менше буде зранених суспільною байдужістю матерів та батьків. 15 жовтня не є болючим моментом, а є важливою нагодою, щоб дивитися вище понад біль втрати, дивитися з надією у майбутнє.