ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день боротьби з пневмонією, який відзначається 12 листопада, з'явився в календарі завдяки Глобальній коаліції (об'єднання міжнародних, урядових, неурядових і місцевих організацій, науково-дослідних і навчальних інститутів, фондів і громадян-активістів)  проти дитячої пневмонії.

Мета цього дня - активізація боротьби з пневмонією за допомогою комплексу заходів по профілактиці і лікуванню цього захворювання.

ЮНІСЕФ та ВООЗ визначають пневмонію основною причиною смертності дітей у віці до 5 років.

Пневмонія - захворювання, яке має інфекційне походження і характеризується запаленням легеневої тканини при виникненні провокуючих фізичних або хімічних факторів. Нерідко пневмонію плутають з іншими інфекційно-запальними захворюваннями, що вражають дихальні шляхи. Головною відмінністю цієї хвороби стає участь в патологічному процесі легеневої тканини. Викликають захворювання бактерії, грибки, аденовірус, стрептококи, стафілококи і хламідії. При наявності хорошого імунітету організм подолає патогенні агенти самостійно, і людина практично не помітить їх впливу.

Існують ряд факторів, які пригнічують захисні функції організму і відкривають дорогу інфекції. Це шкідливі звички: куріння, алкоголь, наркотики-вони порушують бар'єрні властивості епітелію бронхів і подразнюють слизову дихальних шляхів; отруєння парами хімічних речовин, адже тривале вдихання токсинів вражає легені; застій повітря через недостатню фізичну активність; супутні хронічні хвороби: бронхіт або риніт, часто викликають запалення, яке може перейти в пневмонію; серцеві, онкологічні захворювання та наслідки хірургічного втручання.

Основним симптомом розвитку запалення легенів є кашель, зазвичай він спочатку сухий, нав'язливий і постійний, але в деяких випадках кашель на початку захворювання може бути рідким і не сильним. Потім , по мірі розвитку запалення, кашель стає вологим з невеликим виділенням слизисто-гнійного мокротиння. Будь-яке простудне захворювання не повинно тривати більше 7 днів, а різке погіршення стану через 5-7 днів після початку ГРВІ або грипу вказує на початок запального процесу в нижніх дихальних шляхах.

Температура тіла може бути високою до 39-40С, а може залишатися субфебрильною 37,1-37,5С. Тому навіть при невисокій температурі тіла, кашлі, слабкості і інших ознаках нездужання, слід обов'язково звернутися до свого сімейного лікаря. Якщо у хворого висока температура, то одною з ознак наявності запалення в легенях є неефективність жарознижуючих препаратів. Може з’явитися біль в грудях, особливо важко зробити глибокий вдих. Крім простудних симптомів у хворого спостерігається задишка і блідість шкіри. Загальна слабкість, підвищене потовиділення, зниження апетиту також характерні для інтоксикації і початку запального процесу в легенях. Характерним симптомом для пневмонії є дихальна недостатність, яка проявляється прискореним диханням або навіть задишкою, відставанням в диханні ураженої частини грудної клітки від здорової.

Для діагностики проводиться аналіз мокротиння і крові, рентген або комп’ютерна томографія легенів.

Департамент охорони здоров’я нагадує: попередити розвиток пневмонії можна за допомогою таких простих заходів, як регулярний огляд медичними фахівцями, здорове харчування, активний відпочинок на свіжому повітрі, здоровий спосіб життя і своєчасна вакцинація проти грипу, проти пневмококової інфекції, особливо в період загострення грипу і ГРВІ.