ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року.

Починаючи з 2007 року, відмічається під егідою Організації Об'єднаних Націй та був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в спеціальній резолюції № A/RES/61/225 від 20 грудня 2006 року.

У всьому світі зареєстровано близько 285 млн. випадків цукрового діабету, в Україні - 1 млн. 134 тис. людей, хворих на діабет, з них 181 тис. пацієнтів змушені постійно приймати інсулін. До 2035 року кількість людей в світі з цукровим діабетом зросте до 592 млн. В м. Запоріжжя щороку виявляється понад 2,5 тис. нових хворих на цукровий діабет. За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.

Діабет – це порушення обміну речовин, викликане зниженням секреції інсуліну підшлунковою залозою чи зниженням чутливості тканин до інсуліну. Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і продовжується протягом всього життя. Розрізняють цукровий діабет 1 типу чи інсулінозалежний і цукровий діабет 2 типу чи інсулінонезалежний. Це одне з небагатьох захворювань, що мають передстадію, яка повністю оборотна з допомогою немедикаментозних засобів – зміни способу життя, харчування і фізичних навантажень. За даними експрес-тестів, сьогодні майже 20 відсотків людей, впевнених у своєму здоров’ї, насправді знаходяться в стані переддіабету. Небезпека переддіабету полягає в тому, що кожен другий випадок цього захворювання протягом п’яти років може конвертуватися у діабет, а саме по собі дане порушення є незалежним фактором ризику розвитку серцево-судинних проблем.

Основні ознаки діабету: стійке підвищення рівня цукру в крові, часте сечовипускання, підвищена спрага, швидке схуднення, постійне почуття голоду, підвищена втомлюваність, розлад уваги, нудота, блювота, біль у шлунку, відчуття поколювання або знижена чутливість шкіри рук або ніг; зниження гостроти зору, часті інфекційні захворювання, повільне загоєння ран.

Фактори ризику появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції, провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма); різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав захворіти на цукровий діабет), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба. Людям з групи ризику періодично (1 раз на рік) необхідно проводити пробу з навантаженням глюкозою, визначення глікозильованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує на порушення вуглеводного обміну. На тлі цукрового діабету розвиваються захворювання серцево-судинної системи; інсульти; діабетична ретинопатія; діабетична стопа, яка може призвести до ампутації кінцівок; ниркова недостатність. Підтримка здорового способу життя, особливо правильне харчування без перевантаження організму зайвими калоріями з вживанням великої кількості овочів та фруктів, уникнення факторів ризику, своєчасне обстеження у сімейного лікаря допоможуть попередити та своєчасно виявити це захворювання.

В м. Запоріжжя, відповідно до місцевої Програми «Охорона здоров’я міста Запоріжжя 2019-2021 роки»,в 2020 році із бюджету міста виділено понад 28 млн. грн для придбання інсулінів та близько 6 млн. грн для закупівлі таблетованих цукрознижуючих препаратів. В КНП « Міська лікарня №3» ЗМР функціонує унікальний центр «Діабетична стопа». На базі КНП «Міська лікарня №4» ЗМР працює ендокринологічне відділення на 40 ліжок. В місті допомогу ендокринологічним хворим надає 27 ендокринологів, в тому числі 7 дитячих, які 14 листопада відзначають своє професійне свято- День ендокринолога.

Департамент охорони здоров’я міської ради вітає всіх з професійним святом та бажає міцного здоров’я, благополуччя, професійного росту.