ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Щороку 11 грудня світова спільнота, відповідно до Рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я, відзначає Всесвітній день хворих на бронхіальну астму. Цей День, приурочений до Всесвітньої наради з профілактики та боротьби з бронхіальною астмою, яка відбувалась в Іспанії, почали відзначати в 1998 році у більш ніж 35 країнах світу.

Основним завданням дня є привернення уваги громадськості до вирішення проблем, пов’язаних з профілактикою астми, підвищення якості надання медичної допомоги пацієнтам.

Бронхіальна астма – одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі: за статистичними даними, більше 5% дорослого населення і 10% дитячого страждають від цього захворювання. У віковому аспекті найбільша поширеність на бронхіальну астму реєструється в шкільному віці. Висока захворюваність у дітей характерна для екологічно несприятливих промислових регіонів.

Бронхіальна астма – це хронічне обструктивне захворювання дихальних шляхів, зумовлене порушенням нервової регуляції функцій бронхів, яке характерізується нападами ядухи (внаслідок спазму, гіперсекреції, набряку слизової бронхів) та ознаками дихального дискомфорту: нападоподібний кашель, дистанційні хрипи, задишка. Приступ ядухи виникає раптово, частіше вночі або зранку, триває від декількох хвилин до кількох годин. Дихання утруднене, головним чином видих. Хворий набуває вимушеного положення (сидить, обпершись руками на ліжко). Симптоми можуть проявлятися з різною частотою і важкістю, залежно від ступеня патології, іноді напади стаються під час фізичних навантажень або сну. Кінець приступу характеризується виділенням мокротиння.

Розрізняють дві групи факторів, що сприяють виникненню бронхіальної астми: внутрішні, до яких належать індивідуальні особливості організму (недоношеність, спадкова схильність) та зовнішні фактори, серед яких найбільш значимими є алергени (домашній пил, алергени тварин, пліснява, пилок рослин, грибів, харчові добавки, емульгатори, барвники та інші хімічні речовини), інфекції, куріння, забруднення повітря усередині і зовні приміщень. Провокують захворювання і холодне повітря, і сильні емоційні збудження (гнів, страх), і значні фізичні навантаження.

В місті Запоріжжя з квітня 2017 року діє Урядова програма «Доступні ліки», відповідно до якої пацієнти з бронхіальною астмою отримують ліки безкоштовно або з незначною доплатою, оскільки саме це захворювання одне з тих, яке суттєво знижує якість життя пацієнта. Стаціонарну допомогу пацієнтам надають в КНП «Міська лікарня №1» ЗМР, КНП «Міська лікарня №8» ЗМР, КНП «Міська лікарня №9» ЗМР, КНП «Міська лікарня №6» ЗМР, КНП «Міська лікарня екстренної та швидкої медичної допомоги» ЗМР, КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР.

Для профілактики астми необхідно уникати вогкості, холоду, небезпечних алергенів та шкідливих факторів. Велике значення в профілактиці має санація носоглотки та своєчасне лікування бронхітів; дотримання правил особистої гігієни; правильне і здорове харчування якісними продуктами з мінімальною кількістю харчових добавок. Необхідно менше користуватися аероалергенами: дезодоранти, освіжувачі повітря, парфумерія, особливо у вигляді спреїв; стежити за чистотою домашніх тварин, бажано взагалі їх не заводити; кинути курити, у тому числі виключити пасивне куріння. Своєчасне лікування респіраторних інфекцій, здоровий спосіб життя, зміцнення імунітету, загартовування, регулярні фізичні вправи, санаторно-курортне профілактичне лікування в місцях з морським кліматом або на високогір’ї, спелеотерапія – все це захищає від захворювання.

Департамент охорони здоров'я нагадує, що вчасно розпочата фахова терапія дозволяє контролювати перебіг хвороби, зберегти працездатність і покращити якість життя. Хворі на бронхіальну астму повинні знаходитись під наглядом сімейного лікаря, періодично проходити обстеження та оздоровлення. При контролі захворювання люди, які страждають на астму, можуть вести повноцінне життя.