ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Переохолодження організму (гіпотермія) - загальний стан людини, який виникає, коли організм не в змозі компенсувати втрату тепла, температура тіла при цьому падає нижче 35°C. Під впливом низьких температур функції організму пригнічуються, а при тривалому впливі холоду і зовсім згасають.

Часто причиною переохолодження є відсутність необхідної кількості одягу на людині при низьких температурах навколишнього середовища. Варто також відзначити, що підвищена вологість і сильний вітер збільшують темп втрати організмом тепла. Серед інших причин переохолодження можна виділити відсутність рухів на холоді протягом тривалого часу, недоїдання, недолік в харчуванні жирів, вуглеводів та вітамінів.

          Легка ступінь переохолодження – коли температура тіла організму знижується до відміток - 32-34°С. При такому стані шкірні покриви починають бліднути і покриватися мурашками («гусяча шкіра»), виникає озноб, за допомогою якого організм намагається зберегти втрату тепла. Крім того, у людини починає відбуватися пригнічення мовного апарату - говорити стає важче. Середня ступінь переохолодження - температура тіла організму знижується до відміток - 32-29°С. Шкіра починає синіти, серцебиття сповільнене до 50 ударів в хвилину, дихання стає рідким і поверхневим. Через зниження кровообігу, всі системи та органи недоотримують необхідної кількості кисню, у людини проявляється підвищена сонливість. На цьому етапі дуже важливо не допустити засипання людини, тому що під час сну вироблення енергії організмом значно знижується, що в цілому може спровокувати ще більш швидке падіння температури тіла і летальний результат. Зазвичай, ця ступінь переохолодження організму характеризується обмороженням організму. Важка ступінь переохолодження – коли температура тіла організму знижується до 29°С і нижче. Частота серцевих скорочень зменшується до 36 ударів в хвилину, проявляється кисневе голодування, артеріальний тиск падає, людина часто втрачає свідомість або впадає в глибоку кому. При відсутності невідкладної допомоги потерпілий може швидко померти. У більшості випадків, важка ступінь переохолодження організму характеризується обмороженням потерпілого.

Перша допомога при переохолодженні: терміново перенесіть потерпілого в тепле приміщення; зніміть з нього одяг і взуття; пальці верхніх або нижніх кінцівок обережно розітріть серветкою, змоченою в спирті; накладіть на пошкоджені ділянки суху стерильну пов'язку і укутайте потерпілого; дайте постраждалому випити теплий чай або молоко, тепла рідина поліпшить кровообіг і заповнить відсутнє тепло; якщо людина знаходиться без свідомості, негайно викликайте швидку медичну допомогу, або звертайтеся у травмпункти КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР (вул. Перемоги,80), КНП «Міська лікарня №9» ЗМР (вул. Щаслива,1) та у лікувальні заклади за місцем проживання.

          Департамент охорони здоров’я Запорізької міської ради нагадує: одягайтеся за погодою, уникайте подорожей на далекі відстані, візьміть з собою термос з чаєм; якщо довго перебуваєте на вулиці, намагайтеся кожні півгодини-годину заходити в тепле приміщення. Не куріть та не вживайте алкоголь. Куріння та алкоголь шкідливі, незалежно від погоди. Вживання алкоголю створює ілюзію тепла і водночас призводить до його втрати. Куріння зменшує швидкість кровообігу в кінцівках, а отже робить їх більш уразливими до морозу. У сильний мороз намагайтеся не виходити з дому без особливої на то потреби.