ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день допомоги хворим на проказу заснований у 1953 році французьким громадським діячем Раулем Фоллеро, який присвятив усе життя боротьбі з хворобою Гансена — лепрою. Відзначається з 1954 року щорічно 30 січня.

Метою цього дня є боротьба з дискримінаційним ставленням до людей, хворих на проказу, надання їм прав і можливостей для повноцінного життя, соціально-економічної реадаптації в суспільстві. Протягом усієї історії люди з проказою були відомі як прокажені. У нашому столітті цей термін став менш актуальним, внаслідок зменшення числа хворих на проказу. Через стигму цих пацієнтів, деякі вважають за краще не використовувати слово «проказа», а віддають перевагу поняттю «хвороби Гансена».

Проказа (лепра, хвороба Гансена) — тяжке хронічне інфекційне захворювання, яке спричинене збудником мікобактерії Mycobacterium leprae hominis. Належить до групи забутих тропічних хвороб. Мікобактерія лепри розмножується повільно, інкубаційний період триває близько 5 років, до появи симптомів може пройти 15-20 років. Джерелом зараження є хвора на лепру людина. Небезпека захворювання зростає при тривалому контакті з ураженою проказою шкірою. Хвороба характеризується різноманіттям клінічних проявів. Спочатку на тілі людини з’являються бурувато-жовті плями, особливо на обличчі, кінцівках, сідницях; з’являється пляма на спині, зовсім нечутлива на дотик. Пізніше, ці плями перетворюються на горбики та вузлики діаметром до 3 см, синюватого кольору. Обличчя хворого стає схожим на “лев’ячу морду” — складки на обличчі поглиблюються, ніс потовщується, різко виступають надбрівні дуги. Брови та вії випадають.

За статистичними даними, з осіб, яким загрожує небезпека зараження проказою, дійсно хворіють нею від 5% до 10%, так як більшість людей володіють достатнім рівнем імунітету від збудника цієї хвороби. Виявити хворобу можна тільки за допомогою лабораторної діагностики. Дослідження проводять із зіскребу висипу, у сироватці крові, у біоптатах шкіри тощо. Лікування проводиться згідно з Клінічними рекомендаціями, питання щодо госпіталізації або амбулаторного лікування вирішується лікарем при огляді пацієнта. При цьому регулярно обстежуються члени сім'ї хворого на проказу. Існують ефективні препарати, які при своєчасній діагностиці забезпечують повне одужання. Без лікування хвороба може призводити до прогресуючих і стійких уражень шкіри, нервів, кінцівок і очей. Профілактика полягає в дотриманні санітарно-гігієнічних правил: необхідно часто мити руки, відмовитися від подорожей в ті країни, де зафіксували лепру, щоб уникнути небажаних контактів з можливими носіями або хворими на проказу.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує: рання діагностика та лікування багатопрепаратною терапією є найефективнішим способом запобігання інвалідизації, а також подальшій передачі хвороби. Своєчасно звертайтеся до сімейного лікаря, який направить для проведення необхідних лабораторних тестів (гістологічні дослідження біоптатів шкіри, взятих з периферійних ділянок ураження; мазки з носа; полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР); тест на інгібування міграції лімфоцитів; лепроміновий шкірний тест), поставить діагноз та призначить лікування.