ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

6 березня, починаючи з 2008 року, у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою.

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), зараз вже більше 5 млн. людей втратили зір внаслідок глаукоми, що становить 13,5% від усіх випадків сліпоти в світі. В Україні зареєстровано близько 220 тисяч людей з глаукомою і щороку реєструється близько 20 тисяч нових випадків. Кожна п'ята людина з інвалідністю щодо зору – це людина, що втратила зір внаслідок глаукоми. 

 Глаукома – хронічне, прогресуюче захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Початок протікає безсимптомно. Якщо лікування цього захворювання не проводиться, то поступово звужується поле зору - людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти, надалі хвороба призводить до атрофії зорового нерву і прогресуючого зниження центрального зору, з часом можлива повна його втрата. Зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню. Факторами, які спричиняють глаукому, є: розлад нервової, серцево -судинної систем, ендокринні та спадкові захворювання. Наприклад, це  цукровий діабет, атеросклероз, хвороби печінки та нирок. Пацієнти з цими захворюваннями мають відвідувати офтальмолога 2 рази на рік. Існує ряд симптомів, на які варто звернути увагу та при їх наявності терміново звернутися до лікаря: «літаючі мушки» перед очима, райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього, затуманення зору, біль в надбрівній, скроневій області чи в половині голови, відповідно хворому оку, дискомфорт, відчуття тяжкості , різі  в  хворому оці, часта зміна окулярів. Одним із головних факторів ризику є вік-частіше глаукома розвивається у людей старше 40 років. З метою профілактики та виявлення перших ознак захворювання всім особам старше 40 років необхідно один раз на рік контролювати рівень внутрішньоочного тиску. Захворювання нерідко може вражати  молодь (юнацька глаукома) і навіть новонароджених(вроджена глаукома). Діагностика глаукоми комплексна. При встановленому діагнозі «глаукома» проходити огляди у офтальмолога необхідно 1 раз в три місяці.

Успішним лікування може бути, коли рівень внутрішньоочного тиску залишається в межах норми, а дефекти полів зору не наростають Внутрішньоочний тиск у кожної людини індивідуальний, але в середньому він не повинен виходити за межі 16-25 мм рт. ст. при вимірюванні тонометром Маклакова.

 На лікування хворих з глаукомою в 2021 році з бюджету міста виділено 345 тис.972 гривень. Коли ефект от медикаментозного чи лазерного лікування недостатній, то лікарі вдаються до операції. В КНП « Міська лікарня №3» ЗМР функціонує відділення мікрохірургії ока з міським центром травм та опіків очей на 70 ліжок, де в 2020 році прооперовано з приводу глаукоми 28 пацієнтів. Високоспеціалізованим відділенням, що надає планову хірургічну і терапевтичну допомогу пацієнтам з різними захворюваннями очей, є відділення мікрохірургії ока КНП «Міська лікарня № 9»ЗМР на 40 ліжок, де в 2020 році прооперовано 12 пацієнта з глаукомою.

Департамент охорони здоров’я Запорізької міської ради нагадує, що для встановлення діагнозу необхідно перевірити зір, стан зорового нерву, виміряти рівень внутрішньоочного тиску, пройти додаткові методи обстеження, які допоможуть своєчасно встановити діагноз. Раннє виявлення та своєчасне лікування глаукоми дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.