ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день нирки відзначається щорічно в другий четвер березня (в 2021році-11 березня) в понад 120 країнах світу, починаючи з 2006 року з ініціативи Міжнародного товариства нефрологів та Міжнародного співтовариства нефрологічних федерацій.

В Україні заходи кампанії вперше відбулися в березні 2008 за ініціативи Української асоціації нефрологів. У всьому світі сьогодні понад 850 мільйонів людей страждають від проблем з нирками. Всесвітній день нирки покликаний підвищити інформованість населення про те, як стежити за здоров'ям цього органу, про небезпеку, яку несуть захворювання нирок. Нирки виводять з організму токсичні речовини, беруть участь в підтримці артеріального тиску, виробленні гормонів надниркових залоз, утворенні червоних кров'яних тілець, допомагають підтримувати обмін речовин.

Різні захворювання (гіпертонія, цукровий діабет, інфекційні хвороби), неправильний спосіб життя, шкідливе харчування, надмірні фізичні перевантаження – мають негативний вплив на здоров'я нирок. Перші симптоми захворювання: поява набряків на обличчі та гомілках, зміни кольору, запаху і кількості сечі, часто турбує біль в попереку, безпричинна слабкість, швидка стомлюваність, головні болі, незначне підвищення температура тіла. Часто не відчувається вплив цих негативних факторів на організм.

Фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. Норма фізичної активності завжди є індивідуальною.

Дотримуйтеся правил здорового харчування та підтримуйте вагу в нормі 

Пийте достатньо води, щоб нирки залишалися здоровими. Рідина використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж всього дня, орієнтуючись на відчуття спраги. Соки, солодкі газовані, соковмісні напої варто суттєво обмежити. Безпечної для здоров’я дози алкоголю не існує.

Не куріть. Куріння є однією із причин зменшення кровопостачання  нирки, що призводить до погіршення функції органу та  підвищує ризик раку нирок. Пасивні курці також потрапляють в зону ризику. Набряк гомілок, постійна втома, порушення концентрації, уваги, втрата апетиту, поява крові та піни у сечі - це симптоми, які найчастіше проявляються, коли хвороба нирок переходить у важку форму. Раннє виявлення ниркової недостатності дозволяє розпочати лікування до того, як почнуть розвиватися незворотні наслідки та ускладнення.

Контролюйте артеріальний тиск, який є однією із найпоширеніших причин розвитку захворювань нирок. Коли високий тиск виникає на фоні інших факторів ризику , то можуть з’явитися серйозні порушення функцій нирок.

Контролюйте рівень глюкози в крові.

Приймайте ліки тільки за призначенням лікаря (особливо це стосується антибіотиків та протизапальних препаратів).

В м. Запоріжжя на базі КНП «Міська лікарня №10» ЗМР функціонує Центр нефрології та діалізу для надання безкоштовної допомоги  мешканцям міста, які страждають на термінальну ниркову недостатність. Забезпечення медикаментами супроводу при проведенні замісної ниркової терапії складає в 2021 році 9178,4 тис. грн., які виділяються із бюджету міста.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує про необхідність профілактичних оглядів. Якщо ви належите до групи ризику (маєте підвищений артеріальний тиск, діабет чи зайву вагу), регулярно проходьте обстеження для перевірки функцій нирок, раз на рік здавайте аналізи крові і сечі, проходьте УЗД нирок і консультуйтеся з сімейним лікарем. Не займайтеся самолікуванням.