ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Генеральна Асамблея ООН у 2011 році прийняла рішення відзначати Всесвітній день людей із синдромом Дауна щороку 21 березня. Це пов’язано з тим, що захворювання являє собою трисомію за 21‑ою хромосомою.

Такі люди мають 47 хромосом у каріотипі замість звичних 46. Першим у кінці ХІХ століття на цей недуг звернув увагу англійський лікар Джон Ленґдон Даун, його прізвище й дало назву хворобі.

          Синдром Дауна є вродженою генетичною аномалією, розповсюджений в усьому світі і не залежить від раси, місця проживання, способу життя або соціального становища батьків. Дитина з синдромом Дауна може народитися в будь-якій родині. Хлопчики і дівчатка з синдромом Дауна народжуються з однаковою частотою. За даними ВООЗ щороку в світі народжується від трьох до п’яти тисяч дітей із синдромом Дауна, це одна дитина на 1000-1100 здорових немовлят. В Україні кожного року з’являється до 400 таких дітей. Таку патологію виявляють ще на етапі внутріутробного розвитку дитини і багато батьків приймають рішення про переривання вагітності.

          Синдром Дауна характеризується певним набором фізіологічних особливостей - таких, як «пласке обличчя», шкірна складка на шиї, гіпер рухливість суглобів, м'язова гіпотонія. Діти з синдромом Дауна повільніше розвиваються і пізніше своїх однолітків проходять загальні етапи розвитку, але все це компенсується добротою, щирістю і безпосередністю, які вони випромінюють у світ. Тому їх називають «дітьми сонця». Для їх інтелектуального розвитку необхідні заняття з педагогами за спеціальними методиками, які враховують особливості їх сприйняття. Вони здібні до навчання та вміють концентруватися на одному завданні тривалий час. Багато з них може освоїти професію, досягти оптимальної якості життя і опікуватися собою без зайвої допомоги. Людина з синдромом Дауна може здобути вищу освіту, працювати, мати сім’ю. Але завдяки помилковим стереотипам вони часто стикаються з ворожістю та нерозумінням і тому вимушені бути в ізоляції. Через відсутність достовірної інформації про синдром Дауна тисячі родин змушені боротися за гідне майбутнє своїх дітей, відчуваючи неприховану антипатію оточуючих.

В місті Запоріжжя, як і по всій Україні, створюються умови для розвитку дітей з синдромом Дауна та інших дітей з порушенням розумового розвитку у трьох сферах життя: навчання, працевлаштування та самостійне життя. В місті для таких діток функціонує реабілітаційний центр «Флоренс», КУ «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» ЗОР, КЗ «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 1» ЗОР. За ними постійно наглядає генетик, кардіохірург, психіатр, невропатолог.

Департамент охорони здоров'я Запорізької міської ради нагадує: кожна людина з синдромом Дауна унікальна. Ці діти потребують нашої допомоги, любові, розуміння та взаємної поваги не тільки у цей день.