ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

11 квітня відзначається Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона. Символом Міжнародного руху по боротьбі з захворюванням став червоний тюльпан.

Цей день проводиться за ініціативи ВОЗ з метою підвищити інформованість нашого суспільства про це захворювання, надати підтримку хворим паркінсонізмом і їх сім’ям, зробити свій внесок у подолання хвороби. Розвивається у віці після 50 - 60 років, але можливі випадки розвитку захворювання і в більш ранньому віці. Хвороба Паркінсона є хронічним прогресуючим захворюванням центральної нервової системи, яке вперше описано в 1817 році англійським лікарем Джеймсом Паркінсоном як „тремтячий параліч”. Ця недуга призводить до інвалідності, залишаючи повну ясність свідомості. Походження хвороби може бути пов’язане зі старінням, спадковістю, травмами головного мозку, пухлинами, судинними розладами, перенесеним епідемічним енцефалітом, тривалим прийомом нейролептиків, різноманітними токсичними  впливами, які призводять до патологічних змін окремих структур головного мозку, що відповідають за рухову активність, вправність та координацію рухів.

Основними ознаками цього захворювання з руховими розладами є тремтіння кінцівок, щелепи, маскоподібне обличчя, рідкісне миготіння, скованість та сповільненість активних рухів,зігнута поза, порушення балансу і координації. У молодих пацієнтів дебют хвороби можна запідозрити по раптово виниклих труднощах в написанні тексту (зміна почерку). Захворювання в запущеній стадії не лікується. У зв’язку з цим найкраще вживати заходів профілактики, які допоможуть знизити темпи розвитку хвороби: якщо в результаті перенесених травм або інфекційних захворювань у людини розвиваються патології судин. Необхідно уникати контактів із шкідливими речовинами, такими як марганець, чадний газ. Регулярні фізичні навантаження повинні бути відповідно до віку пацієнта і його стану здоров’я. В невеликих кількостях пити натуральну каву.

Симптоми хвороби прогресують повільно. При появі перших симптомів, які свідчать на користь хвороби на ґрунті різних перенесених захворювань нервової системи, необхідно негайно звернутись за допомогою на прийом до сімейного лікаря, де проведуть обстеження таких пацієнтів, при потребі скерують їх на консультацію, а також призначать лікування сучасними протипаркінсонічними засобами. Коли хвороба Паркінсона прогресує і не піддається консервативному лікуванню, пропонують оперативне втручання - імплантується електрод, який стимулює глибинні відділи мозку, нормалізує передачу нервових імпульсів з однієї клітини до іншої. Пацієнт, який потребував постійного стороннього догляду, стає самостійним. Харчування повинно бути дієтичним та містити багато вітамінів, обов’язково виключається куріння і вживання алкоголю. Велике значення має лікувальна фізкультура та фізіотерапія. Реабілітація проводиться й при лікуванні мовних розладів. При відсутності адекватного лікування пацієнт може перетворитись на безпорадну людину з інвалідністю, яка не в змозі працювати, спілкуватися і навіть обслуговувати себе.

У Запоріжжі в 2020 році на забезпечення 1936 хворих на паркінсонізм безкоштовними та пільговими ліками з бюджету міста виділено 1,7 млн. грн..

Департамент охорони здоров’я нагадує, що чим раніше діагностована хвороба і розпочате адекватне лікування, тим більше шансів сповільнити її прогресування, зменшити прояви, уникнути інвалідизації.