ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

В Україні зростає отруйна багаторічна рослина борщівник Сосновського, період цвітіння у якої припадає на літо, а поширений бур'ян майже по всій території країни. Небезпека її серйозна - в деяких випадках контакт з рослиною може стати фатальним.

Як виглядає і де росте борщівник?

Борщівник Сосновського можна зустріти на лугах, по берегах річок, уздовж доріг, у лісосмугах. Рослина має характерну ознаку: зонтичні суцвіття дрібних білих квіточок.

Вона досить висока (до 1,5 метрів), має перисті широкополі листя, стебло товсте, а за обсягом рослина може займати близько 1 квадратного метра.

Алергія на борщівник - досить поширене явище. Рослина виділяє безліч ефірних масел, володіє різким характерним запахом, який можна відчути за кілька метрів. Реакція може виникнути як при контакті, так і шляхом потрапляння алергену в дихальні шляхи.

Як рослина може нашкодити людині?

Сік борщівника містить отруйну речовину - кумарин бергаптен, який при потраплянні на шкіру збільшує чутливість до ультрафіолету. Така властивість рослин називається фототоксичністю.

Відзначимо, що сам по собі сік цієї трави не подразнює шкіру, і можна без наслідків отримати значну дозу отрути. Однак, якщо пару днів після контакту піддаватися впливу сонячних променів, то розвивається опік.

Ступінь цього опіку залежить від кількості соку, який потрапив на шкіру, а також інтенсивності і тривалості впливу сонячних променів.

Найбільш небезпечний борщівник в період цвітіння, який триває практично все літо.

Симптоми при опіках

Залежно від ступеня впливу отрути на шкіру, при опіках можуть з'явитися:

 • бульбашки;
 • глибокі виразки;
 • легке почервоніння.

В уражених ділянках шкіри відчувається свербіж і печіння. Із загальних симптомів спостерігаються млявість, озноб, запаморочення, головний біль. Іноді підвищується температура тіла.

Для кого борщівник найбільш небезпечний?

Сильніше реагують на опіки люди зі світлим волоссям і світлою шкірою. Часто від опіків страждають діти.

При легкому ступені ураження на шкірі залишаються пігментні плями. Якщо сік викликав сильне запалення, пухирі і бульбашки, то на їх місці пізніше утворюються виразки, які повільно загоюються.  

При опіку більше 80% поверхні тіла можливі летальні наслідки.

Що робити при опіку борщівником?

 • потрібно якнайшвидше змити з шкіри сік рослини, використовуючи мильний розчин або харчову соду. Так, звичайною водою видалити ефірні масла рослини важко.
 • можна також потім змастити уражену ділянку шкіри будь-яким живильним кремом.

Звертатися до лікаря необхідно у наступних випадках:

 • алергічних реакціях, коли виникає набряк шкіри, носоглотки, бронхоспазм та інше;
 • опіках більше 10% тіла;
 • сильних опіках з пухирями;
 • опіках очей, слизових оболонок порожнини рота і носа,
 • опіку у дитини;
 • сильній загальній реакції: підвищення температури, блювота.

Якщо пошкоджені великі ділянки тіла або ви погано себе почуваєте, викликайте швидку. Від запропонованої госпіталізації краще не відмовлятися. Бережіть себе!