ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

28 липня за ініціативою світового Альянсу з проблем гепатиту проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом. Мета цих заходів – підвищення обізнаності громадськості щодо симптомів, методів діагностики, лікування та профілактики гепатитів, а також привернення уваги урядових та неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з цією хворобою.

В середньому кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак і, незважаючи на це, рівень обізнаності людей про гепатити вкрай низький.

За даними ВООЗ, приблизно 3% населення України живуть із цим захворюванням і захворюваність на хронічні гепатити в Україні щорічно зростає.

Близько 95% людей, які живуть з вірусним гепатитом, не знають про свій діагноз. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит (особливо С) іноді називають «лагідним убивцею». У зв’язку з цим доволі часто вірусний гепатит діагностується випадково, коли людина звертається до лікаря з іншого приводу.

Існує вісім типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання.

Вірус гепатиту А передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм.

Гепатити B і C передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, зокрема статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).

Симптоми при гепатиті залежать від типу вірусу і можуть проявлятися: збільшенням печінки, болем у правому підребер’ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності.

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е: дотримуйтесь правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, ретельно мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.

Головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту протягом 24 годин після народження. Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, вакцинація проти ВГВ є надійним захистом від віруса гепатиту D. Вакцинуватися проти гепатитуВ можна в будь-якому віці.

Проти вірусного гепатиту С не існує вакцини, тому рекомендовано такі засоби профілактики: застосування бар’єрних контрацептивів; користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення; користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо); користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).

Попередження професійних заражень у закладах охорони здоров’я досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму, особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних та інших відділеннях, у лабораторіях, де медичний персонал контактує з кров’ю. При виконанні будь-яких парентеральних втручань та маніпуляцій необхідно використовувати гумові медичні рукавички.

Департамент охорони здоров’я нагадує, що при своєчасній діагностиці та комплексному лікуванні з хронічними вірусними гепатитами можна довго та якісно жити. Отримати консультацію з приводу діагностики та лікування хронічних вірусних гепатитів можливо у сімейного лікаря.