ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Рак грудної залози - найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Однак хворіють на рак грудей не лише жінки, а й чоловіки. Кожного тижня близько 110 українців помирає від раку грудної залози.

Найвищі показники захворюваності — серед українок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії - у 95% жінок, на II стадії - у 80%, на III стадії - у 50% жінок.

Ви перебуваєте в групі ризику, якщо у вас є: метаболічний синдром, надмірна вага та ожиріння; відсутність вагітностей та пологів; перша вагітність у 30 років і старше; вік старше 40 років; ранній початок менструацій - у віці до 12 років; пізня менопауза - після 55 років; цукровий діабет; куріння; зловживання алкоголем; гіпертонічна хвороба; перенесений раніше рак грудей або рак яєчника; вплив джерел радіації, родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей (спадкова аномалія генів ).  BRCA1 і BRCA2 - несприятливий фактор для їх носіїв; ці гени регулюють нормальний ріст клітин грудної залози і попереджають пухлинний ріст. У носіїв аномального гена розвиток раку молочної залози можливо в більш ранньому віці; ризик перейняти ген від матері або батька становить 50%, а для наступного покоління - 25%;.

Рак молочної залози на ранніх стадіях (І-й і ІІ-й) протікає безсимптомно і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі місячні, болі в молочних залозах. Симптоми, що дають підстави запідозрити рак молочної залози: прозорі або кров’янисті виділення з грудей; втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру; зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, почервоніння, збільшення або зменшення розмірів); ущільнення або новоутворення у молочних залозах; ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли; збільшення пахових або надключичних лімфовузлів.

Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря: мамолога, гінеколога не рідше одного разу на 1–2 роки; жінкам до 40 років робити УЗД грудних залоз, від 40 років - УЗД та мамографічне обстеження 1 раз на 2 роки, жінкам старше 50 років - щорічно здійснювати мамографічне обстеження та УЗД. Усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує: проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо того, як часто вам потрібні профілактичні огляди - це залежить від вашого віку та факторів ризику, які можуть вплинути на розвиток раку. Виключити злоякісне захворювання може тільки фахівець після обстеження. У випадку будь-яких змін у грудних залозах, при появі будь-яких симптомів негайно зверніться до свого сімейного лікаря для повноцінної та якісної діагностики.