ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги проводиться щорічно в другу суботу жовтня. Організатором Всесвітнього Дня хоспісної та паліативної допомоги є Світовий Альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.

Хоспіс є однією з форм паліативної допомоги - це спеціалізована медична установа для догляду за невиліковно хворими людьми в кінці життя. Філософія хоспісу стверджує, що хоспіс - це не «будинок смерті», але «будинок життя».

Цілі Всесвітнього Дня хоспісної та паліативної допомоги полягають у підвищенні інформованості світової громадськості про проблеми паліативної допомоги та хоспісів, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему; підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання та членів їх сімей; сприяння становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати та розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі паліативна допомога необхідна в 40-60% всіх випадків смертей. Це означає, що кожного року приблизно 40 мільйонів людей потребують паліативної допомоги протягом останнього року свого життя.За підрахунками, проведеними в 2020 році, у світі лише 14% з тих, кому потрібна паліативна допомога, отримували її  наприкінці життя. 

Серед людей із соціально-небезпечними захворюваннями паліативної допомоги потребують пацієнти зі СНІД та певні категорії пацієнтів із туберкульозом, особливо у термінальній стадії.Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу (МР ТБ). Щорічне збільшення кількості людей із невиліковними формами РР ТБ є причиною зростання кількості людей, яким за показаннями припиняють хіміотерапію протитуберкульозними препаратами (ПТП).

Станом на 2020 рік в Україні було зареєстровано близько 8 тис. людей, у яких діагноз МР ТБ підтверджено вперше у житті. У 1195 з них діагноз - розширенрезистентний туберкульоз (РР ТБ). За даними національного реєстру хворих на туберкульоз, на паліативному лікуванні перебуває близько 1200 хворих на МРТБ/РРТБ, із них двоє підлітків. Проте зняття пацієнта з протитуберкульозної терапії не завжди означає паліативне лікування. Частина хворих, яким припинено прийом ПТП мають потенційно виліковну форму захворювання, але через відсутність в Україні широкого доступу до нових ПТП зокрема, наприклад, бедаквіліну та деламаніду та труднощі з реєстрацією нових препаратів, вони не мали можливості ефективно завершити курс лікування.

Наразі, за класифікацією Міжнародного альянсу паліативної допомоги, Україна належить до групи країн з "несистемним забезпеченням паліативної допомоги" через брак підтримки паліативного руху, недостатність морфіну для пацієнтів, які потребують знеболення і низької кількості хоспісних і паліативних центрів. Проект Національної програми боротьби з туберкульозом на 2017-2021рр. в Україні передбачає впровадження пацієнт-орієнтованого підходу лікування хворих на ТБ, в тому числі приведення принципів паліативної допомоги до міжнародних стандартів.

На національному рівні налагодження системи надання паліативної допомоги людям, які її потребують, є одним із актуальних питань.

Паліативна допомога – це підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів (дітей і дорослих) та їхніх сімей, які зіткнулися з проблемами, пов’язаними із захворюванням, що загрожують життю, шляхом запобігання та полегшення страждань за рахунок раннього виявлення, ретельної оцінки та лікування болю та інших фізичних симптомів, а також надання психосоціальної та духовної підтримки.

Паліативна допомога не повинна розглядатися як комплекс заходів, який можливо виконати лише у спеціалізованій лікарні/(хоспісі). Насправді послуги паліативної допомоги можливо надавати в різний спосіб, навіть за умови обмежених ресурсів, на рівні будь-якого медичного закладу, а також у пацієнта вдома.

На теперішній час у м. Запоріжжя функціонує 2 відділення паліативної та хоспісної допомоги: на базі КНП «Міська лікарня №8»ЗМР (на 30 ліжок) та КНП «Міська лікарня №10»ЗМР (на 25 ліжок).