ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Вітаємо всіх мешканців міста Запоріжжя з величним святом – визволенням Запоріжжя від німецько-фашистських загарбників.

Два роки Запорізька область була окупована фашистськими військами. Однак перемоги Червоної армії у Сталінградській і Курській битвах докорінно змінили хід не лише Великої Вітчизняної, але і всієї Другої світової війни. Червона армія перейшла у наступ. Розпочалися бої за визволення України. На вересень 1943 року фронт наблизився до Запорізької області. Запоріжжя займало значне місце у планах німецького командування. Це було викликано як промисловим значенням міста, так і його важливим розташуванням зі стратегічної точки зору. Запорізька наступальна операція (1014 жовтня 1943) — наступальна операція радянських військ у ході німецько-радянської війни, що проводилася силами двох фронтів у ході Битви за Дніпро з метою ліквідації запорізького плацдарму німців і визволення міста Запоріжжя. Плацдарм охороняла 1-а танкова армія групи армій «Південь», 5 піхотних, 1 моторизована дивізія, окремий танковий батальйон, 2 штурмові дивізії, гармати і інші частини. До проведення операції зі складу Південно-Західного фронту залучалися 3-а і 8-а гвардійські і 12-а армії, також 17-а повітряна армія. Головні зусилля були на 8-ій гвардійській армії. Після чотириденних боїв війська фронту прорвали зовнішній обвід і проміжний рубіж оборони. 13 жовтня вийшли на ближні підступи до Запоріжжя. На захоплення кинули понад 20 танків і САУ. В 22:00 того ж дня почався штурм. 3-а гвардійська армія наступала з північного сходу. 8-а гвардійська армія вдарила в район с. Мокра (нині в межах Запоріжжя). Наступаючи з південного-сходу, частини 23 танкового корпусу в 2 години ночі увірвалися на південну околицю міста. Вибивши німців з південної частини міста, танки з десантами піхоти 59-ї гвардійської дивізії прорвалися в його центр. Незважаючи на запеклий опір німців, місто до кінця дня звільнили. У п'ятиденних боях гітлерівці втратили 23 000 солдатів і офіцерів, понад 160 танків і штурмових гармат, 430 гармат і мінометів. Допомогу у проведенні операції надали місцеві партизани і підпільники. Стрімкий наступ Червоної армії врятував від повторного знищення Дніпрогес.

14 жовтня радянські війська визволили лівобережну частину Запоріжжя. Однак Запоріжжя ще досить довго продовжувало залишатися фронтовим містом.  В ніч з 29 на 30 грудня 1943 року німецькі війська відступили з правобережної частини міста. Запоріжжя було остаточно звільнене, період окупації завершився.

У 1960 р. у Запоріжжі було встановлено пам'ятник героям-танкістам – танк Т-34 на високому гранітному постаменті.

Департамент охорони здоров’я Запорізької міської ради щиро вітає всіх запоріжців з Днем визволення міста від німецько-фашистських загарбників!  Мирного неба і квітучого майбуття Запоріжжю і рідному козацькому краю! Усім запоріжцям доброго здоров'я, нових успіхів, радощів життя, благополуччя в кожному домі!