ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом. У цей день у різних країнах світу проводяться соціально-просвітні, наукові заходи, що спрямовані на привертання уваги населення до основних чинників ризику серцево-судинних захворювань і до напрямків профілактики розвитку інсульту.

Проблема боротьби з інсультом має надзвичайно важливе медичне і соціальне значення, оскільки ця патологія є однією з провідних причин смертності не тільки в Україні, а й у розвинених країнах Європи та США.

Щорічно понад 100 тисяч громадян України стають жертвами інсульту, серед яких третина молодша 65 років. За статистичними даними в Україні налічується 11,8 млн. хворих на артеріальну гіпертензію, 9 млн. хворих на ішемічну хворобу серця, 1 млн. на цукровий діабет. Лише 36 % українців знають про те, що в них підвищений артеріальний тиск, але нехтують медичною допомогою чи профілактикою.

Інсульт посідає третє місце в списку хвороб, від яких помирають люди у всьому світі. У 80% випадків інсульту можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя.

Інсульт - це раптове порушення кровопостачання ділянки головного чи спинного мозку людини в наслідок або блокування судини, коли певна ділянка не отримуватиме кисню ( ішемічний інсульт), або в наслідок  розриву судини (геморагічний інсульт).

Симптоми інсульту: раптова поява слабкості в м'язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога);  раптове порушення мовлення; зору, двоїння предметів; втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та/або втратою свідомості);  раптовий сильний головний біль без явної на те причини (такого болю раніше ніколи не було).

Інсульт відноситься до невідкладних станів, тому в жодному разі не можна зволікати, а необхідно відразу ж викликати карету «Швидкої допомоги». Час, упродовж якого хворий звертається за медичною допомогою, відіграє ключову роль у наданні ефективної допомоги при інсульті - «період вікна» до початку терапії має бути не більше 4 годин.

До приїзду швидкої є кілька простих правил, які суттєво можуть допомогти пацієнту з інсультом: переконатися, що хворий може дихати. Якщо виявили порушення дихання - необхідно звільнити дихальні шляхи, уклавши хворого на бік і очистивши порожнину рота. Важливо виміряти рівень артеріального тиску і глюкози. Зафіксовані показники необхідно записати і повідомити по приїзду лікарів. Якщо хворий знепритомнів і опинився на підлозі, можливо його перемістити в більш зручне положення. Дуже важливо зрозуміти, коли стався інсульт. Особливо, якщо пацієнта помітили вже з ознаками інсульту. Необхідно зрозуміти, коли останній раз хворого бачили без проявів інсульту. Не варто відразу ж починати знижувати артеріальний тиск у пацієнта. Підвищений тиск в перші години інсульту - це необхідна норма, зумовлена адаптацією головного мозку. Ні в якому разі не варто поїти або годувати хворого. Це може тільки погіршити його стан.

Департамент охорони здоров’я нагадує: профілактика інсульту базується на виявленні та корекції чинників ризику мозкового інсульту - артеріальної гіпертензії, хвороб серця, цукрового діабету, гіперхолестеринемії, гіподинамії, ожиріння, куріння, зловживання алкоголем та ін. Пам’ятайте, здоров’я – це найцінніший дар у житті.