ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року. Починаючи з 2007 року цей день, відмічається під егідою Організації Об'єднаних Націй.

Цукровий діабет – це порушення обміну речовин, викликане зниженням секреції інсуліну підшлунковою залозою чи зниженням чутливості  тканин до інсуліну.

Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і продовжується протягом всього життя. Основні ознаки захворювання : стійке підвищення рівня цукру в крові, часте сечовипускання, підвищена спрага, швидке схуднення, постійне почуття голоду, підвищена втомлюваність, розлад уваги, нудота, блювота, біль у шлунку, відчуття поколювання або знижена чутливість шкіри рук або ніг; зниження гостроти зору, часті інфекційні захворювання, повільне загоєння ран. На тлі  цукрового діабету розвиваються захворювання серцево-судинної системи, інсульти,  діабетична  ретинопатія, діабетична стопа, яка може призвести до ампутації кінцівок, ниркова недостатність. За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.

Фактори ризику появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції). Провокуючим фактором може бути травма, різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав захворіти на  цукровий діабет), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба. Людям з групи ризику періодично (1 раз на рік) необхідно проводити пробу з навантаженням глюкозою, визначення глікозильованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує на порушення вуглеводного обміну.

Розрізняють цукровий діабет 1 типу, чи інсулінозалежний і цукровий діабет 2 типу, чи інсулінонезалежний. У всьому світі зареєстровано близько 285 млн випадків цукрового діабету, в Україні – 1,5 млн. людей, хворих на діабет, з них 200 тис. пацієнтів змушені постійно приймати інсулін.

Підтримка здорового способу життя, правильне харчування без перевантаження організму зайвими калоріями з вживанням великої кількості овочів та фруктів, уникнення факторів ризику, своєчасне обстеження допоможуть попередити та своєчасно виявити це захворювання.

В м. Запоріжжя щороку виявляється щонайменше 2 тис. нових хворих на цукровий діабет. На теперішній час в нашому місті під диспансерним наглядом з даним захворюванням знаходиться близько 25 тис. пацієнтів; з них 229 дітей. Інсулінозалежні хворі складають 1453 особи, з них 229 дітей.  В  КНП «Міська лікарня №3» ЗМР функціонує міський гнійно-септичний центр з ліжками для лікування такого грізного ускладнення цукрового діабету, як діабетична стопа. На базі КНП «Міська лікарня №4» ЗМР працює ендокринологічне відділення на 40 ліжок, в якому щорічно отримують допомогу понад 2 тис. пацієнтів.

. Медичну спеціалізовану допомогу ендокринологічним хворим у м. Запоріжжя надають 25 лікарів - ендокринологів, в тому числі 6 дитячих. 14 листопада вони відзначають своє професійне свято - День ендокринолога..

Департамент охорони здоров’я міської ради щиро вітає колег з професійним святом та бажає міцного здоров’я, благополуччя, професійного росту.