Всесвітній день боротьби проти малярії відзначається щорічно 25 квітня починаючи з 2008 року. Він був встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я спільно з Всесвітньою асамблеєю з охорони здоров’я у травні 2007 року на додаток до дня, який відмічається з 25 квітня 2001 року під назвою «День боротьби проти малярії в Африці».
Мета проведення Дня боротьби проти малярії - пояснення громадськості про необхідність профілактичних заходів, свєчасного звернення за медичною допомогою, залучення уваги до пошуку варіантів розв’язання цієї проблеми.
За даними ВООЗ, малярія продовжує загрожувати 40% населення світу. Розвиток туризму сприяє завозу захворювання з природних осередків до територій, де малярію було ліквідовано, коли особи, що виїжджають, не проінформовані про можливість захворювання на малярію, заходи її профілактики не прийняті до уваги.
Щорічно малярією в світі хворіє більше 500 мільйонів людей, понад один мільйон осіб помирає від цієї хвороби. Найважчий тягар малярії лежить на країнах Африки, але хвороба вражає людей в Азії, Латинській Америці, на Близькому Сході і навіть в деяких частинах Європи.
Малярія - небезпечна інфекційна паразитарна хвороба, збудником якої є найпростіші організми (плазмодії малярії), що передаються від хворої людини через укуси малярійних комарів. Крім природного зараження через укуси комарів, людина може заразитися малярією при переливанні крові від зараженого донора.
За даними МОЗ в Україні передача малярії комарами не відбувається і наразі усі зареєстровані випадки захворювань – завезені. На кінець 2017 року по області на диспансерному обліку перебувало 894 особи, прибулих з ендемічних по малярії регіонів, що свідчить про постійну вірогідність завозу малярії.
Особам, що виїжджають за кордон з робочою метою чи на відпочинок до країн ендемічних по малярії, варто пам’ятати про небезпеку захворіти малярією. З метою попередження захворювання необхідно обов’язково пройти консультацію у лікаря та зробити щеплення. Імунна відповідь проти малярійної інфекції розвивається повільно і характеризується малою ефективністю та практично не захищає від повторного інфікування.
Лікар -методист Л.С. Косюк