ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Туберкульоз – це інфекційна хвороба легенів та інших органів, що передається повітряно-крапельним шляхом. Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є деякі ознаки (симптоми), які дозволяють запідозрити туберкульоз: постійна немотивована слабкість, підвищена втомлюваність, втрата ваги, тривала лихоманка з невисокими показниками температури, пітливість, тривалий кашель протягом 3-х тижнів і більше, задишка, кровохаркання.

Помітивши будь-яку з цих ознак, треба якомога швидше звернутись до лікаря, тому що чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше лікування. Якщо людина захворіла на туберкульоз і не лікується, хвороба прогресує, набуває тяжкого перебігу та загрожує життєво загрозливими ускладненнями.

Туберкульоз продовжує залишатися серйозною проблемою та викликом для громадського здоров’я в усьому світі. Згідно з оціночними даними ВООЗ, у 2015 році на ТБ захворіло 10,4 млн. осіб. При цьому ще 2 млрд. мають латентну туберкульозну інфекцію і кожен десятий інфікований уражається активною формою хвороби. В свою чергу, кожен хворий на активну форму туберкульозу щороку інфікує в середньому 10-15 інших осіб, якщо він не буде лікуватися і вживати застережних заходів з інфекційного контролю. Туберкульоз посідає п’яте місце серед причин смерті. Такі фактори, як висока захворюваність у багатьох країнах світу, поява нових форм захворювання, висока розповсюдженість туберкульозу із множинною лікарською стійкістю, ураження зростаючого числа ВІЛ-інфікованих людей та значного контингенту в місцях позбавлення волі, а також підвищення мобільності населення, сприяли тому, що проблема туберкульозу набула масштабів надзвичайної ситуації.

Проблема подолання туберкульозу лежить у площині відповідальності держави перед громадянами, які мають конституційне право на захист здоров’я, а також медичної галузі, діяльність якої має бути переорієнтована на пріоритети громадського здоров’я. Новий етап протидії ТБ на глобальному рівні було розпочато, коли Всесвітня асамблея охорони здоров’я схвалила Глобальну стратегію «Покласти край ТБ» на період 2016-2035 рр., що узгоджується із завданнями Цілей сталого розвитку до 2030 року, прийнятих Організацією Об’єднаних Націй. Цільовим показником в рамках нової Стратегії є зниження рівня захворюваності на ТБ нижче 10 випадків на 100 тис. населення, а до 2050 року він повинен відповідати критерію ерадикації туберкульозу та складати 1 випадок туберкульозу на 1 млн. населення на рік.

У рейтингу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) із пріоритетності боротьби з туберкульозом Україна посідає друге місце в Європі. Зниження рівня життя людей, зростання безробіття, пожвавлення міграційних процесів, алкоголізм та наркоманія вкрай негативно впливають на епідемічну ситуацію з туберкульозу. Минули ті часи, коли туберкульоз визнавали тільки соціальною проблемою, хворобою безхатченків, споживачів наркотиків, осіб, що зловживають алкоголем, малозабезпечених та осіб, що перебувають у місцях позбавлення волі. У палатах протитуберкульозних лікарень все частіше лікують цілком благополучних співгромадян.

 Епідситуація, яка склалася по туберкульозу в місті Запоріжжі є несприятливою, хоча зростання показника захворюваності на туберкульоз, яке спостерігалось в 2005-2007рр., зупинено в 2010 році. Починаючи з 2011року, фіксується поступове зниження рівня захворюваності: в 2017 році показник захворюваності склав 45,9 на 100 тис. населення проти 79,2 в 2007 році Показник епідемічного благополуччя не повинен перевищувати 20,0 на 100тис. населення.

В поточному році виявлено 305 нових випадків туберкульозу, за попередні роки склалась наступна ситуація: в 2013 році – 381, в 2014 році – 356, в 2015 році – 338, в 2016 році – 332, в 2017 році – 343.

Аналіз соціальної структури нових випадків туберкульозу за останні роки демонструє, що серед пацієнтів, які вперше захворіли на туберкульоз, майже 70% становлять представники соціально незахищених верств населення: 47,8% непрацюючі працездатного віку, 14,6% пенсіонери, 5,2% особи без постійного місця проживання, 1,0% особи, які повернулися з місць позбавлення волі.

 Виявлення хворих на туберкульоз проводиться наступними шляхами:

 • пасивне виявлення при зверненні за медичною допомогою із симптомами підозрілими на туберкульоз методом прямої бактеріоскопії мокротиння з обов’язковим дотриманням алгоритму виявлення хворих на туберкульоз в закладах загальної лікувальної мережі;
 • активне виявлення при скринінговому обстеженні методом рентгенфлюорогафії або туберкулінодіагностики серед сформованих груп ризику захворювання на туберкульоз за медико-біологічними і соціальними чинниками серед дорослого, підліткового та дитячого населення.

При зверненні пацієнта до лікаря, в закладах охорони здоров’я незалежно від підпорядкованості та рівнів надання медичної допомоги, проводиться скринінгове анкетування для виявлення симптомів, захворювань та ризиків, при яких пацієнту проводять обстеження на наявність туберкульозу.

Діагностика туберкульозу – це поглиблене обстеження осіб з підозрою на туберкульоз та попереднім діагнозом туберкульозу із застосуванням комплексу клінічних, рентгенологічних, мікробіологічних та показаних лабораторних й інструментальних методів дослідження з метою уточнення діагнозу і встановлення остаточного клінічного діагнозу туберкульозу згідно з чинною клінічною класифікацією та для проведення контрольованого лікування. Діагностика туберкульозу є прерогативою фтизіатра і проводиться в протитуберкульозних закладах 2-3 рівнів надання медичної допомоги. Впровадження молекулярно-генетичних методів дослідження для діагностики туберкульозу з використанням Gene-Xpert сприяє збільшенню кількості лабораторно підтверджених випадків туберкульозу.

 Наказом МОЗ України від 15.05.2014 №327 визначений перелік груп підвищеного ризику щодо захворювання на туберкульоз.

 • ВІЛ-інфіковані особи.
 • Особи, що контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти).
 • Особи з захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету.
 • Курці, особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики.
 • Мігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз.
 • Особи, що перебувають за межею бідності, безробітні.
 • Особи без визначеного місця проживання.
 • Пацієнти психіатричних закладів.
 • Затримані та заарештовані особи при відправленні їх до ізоляторів тимчасового тримання, особи, які утримуються або звільнились з установ пенітенціарної системи, а також особи, які перебувають на обліку в органах внутрішніх справ як раніше засуджені та піднаглядні.
 • Працівники пенітенціарних установ, психіатричних закладів та працівники закладів охорони здоров’я, які мають часті контакти з хворими на туберкульоз особами, проводять відповідні дослідження та аналізи.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує, щоб не захворіти на туберкульоз постійно провітрюйте приміщення, систематично проводьте вологе прибирання. При розмові зі співробітником не наближайтесь ближче, ніж на 1 метр. Користуйтесь індивідуальними посудом та засобами гігієни. Не вживайте молочних продуктів зі стихійних ринків без термічної обробки. Ведіть здоровий спосіб життя та своєчасно звертайтесь до лікаря при будь-яких проявах захворювань.