ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

1 грудня відзначається         Всесвітній день боротьби зі СНІДом.  Головна мета – звернути увагу суспільства на цю проблему. Цього року Всесвітній день боротьби зі СНІДом присвячений тестуванню на ВІЛ.

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, на початок 2018 року в Україні проживало 244 тис. осіб із ВІЛ, із яких тільки приблизно 141 тис. перебуває на обліку в медичних установах. За даними МОЗ, на початок 2017 року в Україні налічували 238 тис. ВІЛ-інфікованих. Україну вважають регіоном із високим рівнем розповсюдження інфекції. 

В м. Запоріжжя за  9 місяців 2018 року зареєстровано 158 випадків ВІЛ-інфікованих, серед яких більшість складають чоловіки (52%). Переважає статевий шлях зараження – до 70%, при в/в введенні наркотичних речовин в 2018 році інфікувалося  20% від загальної кількості інфікованих.

 Найбільш вразлива  вікова категорія  25 – 49 років (70%), серед дітей від 0 до14 років зареєстровано 22 випадки ВІЛ-інфікованих або 14% від загальної кількості інфікованих. Діти, які народилися від  ВІЛ-позитивних матерів складають також 14%.

За 9 місяців 2018 року зафіксовано 58 випадків СНІДу, в тому числі серед вікової категорії від 0 до 18 років зареєстровано 4 випадки захворювання.  22 особи померло.

Враховуючи те, що специфічних проявів ВІЛ-інфекції немає, і перші місяці і навіть роки від інфікування людина не відчуває в своєму організмі ніяких змін, тому за медичною допомогою. ВІЛ-позитивні люди звертаються з приводу тривалих запальних інфекцій, затяжного перебігу вірусних захворювань. В організмі особи, хворої на СНІД як кінцевої стадії ВІЛ-інфекції, відбуваються глибокі патологічні зміни, які роблять людину беззахисною від різноманітних хвороб.

Якщо 20 років тому переважна більшість пацієнтів – це були активні споживачі ін’єкційних наркотиків, то сьогодні  пацієнтами є абсолютно соціально адаптовані групи населення. Особливо уразливими до інфікування ВІЛ є діти та молодь, оскільки рівень застосування ризикованих практик серед них є вищим, ніж серед дорослих.

Для того, щоб не захворіти на ВІЛ потрібно: завжди використовувати презервативи при сексуальному контакті; відмовитись від незахищених сексуальних контактів з ВІЛ-позитивним партнером, а також з партнером, чий ВІЛ-статус вам не відомий, використовувати лише стерильні шприци, голки, інструменти для пірсингу або тату. До груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ належать: споживачі ін’єкційних наркотиків; особи, які надають сексуальні послуги за винагороду; чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками; статеві партнери споживачів ін’єкційних наркотиків; клієнти осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду; статеві партнери чоловіків, які практикують секс з чоловіками; особи, які незалежно від актуальної для них орієнтації, практикують незахищені статеві контакти (в т.ч. анальні); особи, яким була проведена процедура переливання донорської крові без її попередньої перевірки; лікарі різного профілю; особи, хворі тим чи іншим венеричним захворюванням.  Понад 100 тис. ВІЛ-інфікованих українців не знають про свій діагноз через недостатні обсяги тестування.

Покращити ситуацію стало можливим за допомогою проекту HealthLink. Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що працює з 2017 року в регіонах України, які мають високі показники поширення ВІЛ-інфекції, – Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Херсонській, Черкаській, Чернігівській областях та місті Києві.

У 2018 році до проекту приєдналося 220 медичних установ і 3500 лікарів. Проект підтримує розроблення нового медичного протоколу тестування на ВІЛ. У 2019 році в межах проекту на ВІЛ планується  протестувати 250 тис. українців.

Тестування на ВІЛ та соціальний супровід доступні для всіх громадян України, однак особливу увагу надають статевим партнерам людей, які живуть із ВІЛ, та представникам груп ризику.

У HealthLink беруть участь соціальні працівники громадських організацій, які проводять дотестову і післятестову консультації, розповідають про алгоритм дій і надають психологічну допомогу пацієнтам.

Тестування на ВІЛ-інфекцію є абсолютно безкоштовним, добровільним та конфіденційним. Обов'язкове тестування на ВІЛ лише для донорів. Обстеження проводиться протягом всього року за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 28, поліклінічне відділення КУ «Ценр СНІД» ЗОР в кабінеті «Довіра», в центрах первинної медико-санітарної допомоги та інших  закладах охорони здоров’я, а також пунктах тестування неурядових організацій, які працюють у сфері ВІЛ/СНІДу

З 23 по 30 листопада проходить Європейський тиждень тестування на ВІЛ та гепатити, під девізом «Зупиніть СНІД. Виконайте обіцянку!».

Департамент охорони здоров'я закликає всіх пройти обстеження на ВІЛ. Знання статусу дозволяє своєчасно стати на облік та отримати життєво необхідне лікування. Тестування на ВІЛ –  важлива частина турботи про своє здоров’я та життя.