ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Синдром раптової дитячої смерті (СРДС) – це смерть дитини першого року життя, яка наступила раптово, і не може бути пояснена іншими причинами після ретельного дослідження випадків, включаючи анамнестичні дані, аналіз клінічного випадку, секційне дослідження тощо.

Відомо, що 90% випадків СРДС відбуваються до того періоду, коли немовляті виповниться 6 місяців, піки смертності трапляються між 1 і 4 місяцями і, насамкінець, СРДС є рідкістю по досягненні дитиною  8-місячного віку.

СРДС є багатофакторним станом, до розвитку якого залучені  генетичні, екологічні та поведінкові/соціокультурні чинники.  Окремі діти можуть мати генетичну схильність до СРДС, який проявляє себе, коли відбувається конвергенція екзогенних тригерів або стресових чинників. Така трагічна сукупність внутрішніх і зовнішніх чинників і призводять до відмови захисних реакцій та прогресування асфіксії, брадикардії, артеріальної гіпотензії, метаболічного ацидозу і неефективного дихання, що і спричинює смерть дитини.

Найбільше потерпають від СРДС недоношені діти, що народилися з низькою масою тіла, або такі, що відчували негативний вплив різноманітних чинників під час внутрішньоутробного розвитку, зокрема вплив нікотину або інших компонентів сигаретного диму і алкоголю. Адже показано, що пренатальний і постнатальний вплив сигаретного диму  може підвищувати  ризик СРДС через зміни вегетативних функцій, збудження, серцево-судинних рефлексів.

Сучасні стратегії зниження ризику СРДС спрямовані на усунення факторів ризику, доведених в епідеміологічних дослідженнях. Так, положення лежачи на боку в дітей з високим ризиком розвитку СРДС підвищує ризик його реалізації  у  2,3-13,1 разів. Небезпечно вкладати спати дитину на одне ліжко з дорослими. Сон дитини в окремому ліжечку знижує ризик СРДС приблизно на 50%. Найвищий ризик СРДС при спанні в одному ліжку з дорослими мають протягом перших 3 місяців життя передчасно народжені або діти з низькою вагою при народженні. Своєчасна імунізація дитини зменшує ризик СРДС на 46%.

Аби зменшити ризик розвитку СРДС слід дотримуватися наступних порад:

  • годуйте дитину грудним молоком;
  • вкладайте немовля спати в положенні на спині в окремому ліжку;
  • не тримайте у ліжечку немовляти м'які предмети та іграшки;
  • уникайте тютюнового впливу диму під час вагітності і після пологів;
  • не вкладайте дитину спати в одному ліжку з дорослими;
  • уникайте перегрівання дитини;

своєчасно здійснюйте вакцинацію дитини.