ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

11 квітня відзначається Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона. Символом Міжнародного руху по боротьбі з захворюванням став червоний тюльпан. Цей день проводиться за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я з метою підвищити інформованість нашого суспільства про це захворювання, надати підтримку хворим паркінсонізмом і їх сім’ям, зробити свій внесок у подолання цієї хвороби.

Хвороба розвивається у віці після 50 – 60 років, але можливі випадки розвитку захворювання і в більш ранньому віці. Хвороба Паркінсона є хронічним прогресуючим захворюванням центральної нервової системи, яке вперше описано в 1817 році англійським лікарем Джеймсом Паркінсоном як „тремтячий параліч”. Ця недуга призводить до інвалідності, залишаючи повну ясність свідомості. Походження хвороби може бути пов’язане зі старінням, спадковістю, травмами головного мозку, судинними розладами, перенесеним епідемічним енцефалітом, тривалим прийомом нейролептиків, різноманітними токсичними впливами, які призводять до патологічних змін окремих структур головного мозку, що відповідають за рухову активність, вправність та координацію рухів.

Основними ознаками цього захворювання з руховими розладами є тремтіння кінцівок, щелепи, маскоподібне обличчя, скованість та сповільненість активних рухів, порушення балансу і координацій.

У молодих пацієнтів дебют хвороби можна запідозрити по раптово виниклих труднощах в написанні тексту (зміна почерку). Симптоми хвороби прогресують повільно. При появі перших симптомів, які свідчать на користь хвороби на ґрунті різних перенесених захворювань нервової системи, необхідно негайно звернутись за допомогою на прийом до сімейного лікаря, де проведуть обстеження таких пацієнтів, при потребі скерують їх на консультацію, а також призначать лікування сучасними протипаркінсонічними засобами. Коли хвороба Паркінсона прогресує і не піддається консервативному лікуванню, пропонують оперативне втручання – імплантується електрод, який стимулює глибинні відділи мозку, що нормалізує передачу нервових імпульсів з однієї клітини до іншої, і пацієнт, який потребував постійного стороннього догляду, стає самостійним.

Харчування таких пацієнтів повинно бути дієтичним та містити багато вітамінів, обов’язково виключається куріння і вживання алкоголю. Чимале значення має лікувальна фізкультура та фізіотерапія. Реабілітація проводиться й при лікуванні мовних розладів. При відсутності адекватного лікування хвороба швидко прогресує. За кілька років пацієнт може перетворитись на безпорадну людину з інвалідністю, яка не в змозі працювати, спілкуватися і навіть обслуговувати себе.

У Запоріжжі зареєстровано 564 хворих на паркінсонізм, з них чоловіків – 213; пацієнтів старшого працездатного віку – 459. На забезпечення хворих на паркінсонізм безкоштовними та пільговими ліками з бюджету міста виділено 1,2 млн грн.

Департамент охорони здоров’я нагадує, що чим раніше діагностована хвороба і розпочате адекватне лікування, тим більше шансів сповільнити її прогресування, зменшити прояви, уникнути інвалідизації.