ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Системний червоний вовчак (СЧВ) - це хронічне аутоімунне захворювання, яке може вражати різні органи, особливо шкіру, суглоби, клітини крові, нирки та центральну нервову систему. Назва «системний червоний вовчак» з'явилася на початку 20 століття. Захворювання рідко починається до 5 років, а також нечасто до підліткового віку. Жінки дітородного віку хворіють частіше.

СЧВ незаразний; це аутоімунне захворювання, при якому імунна система не може відрізнити власні тканини і клітини від чужорідних. Результатом цього є аутоімунна реакція, що викликає запалення, вражає певні органи (суглоби, нирки, шкіру, нервову систему та інші).

СЧВ може бути спровокований різноманітними факторами: порушенням гормонального балансу в підлітковому віці, стресовою ситуацією, факторами навколишнього середовища, а саме тривалим перебуванням на сонці, вірусними інфекціями, травмування шкіряного покрову, прийомом деяких ліків. СЧВ може зустрічатися у членів однієї родини. Діти успадковують деякі ще невідомі генетичні фактори від батьків. На даний час немає генетичного тестування або пренатальної діагностики СЧВ. Розвиток СЧВ неможливо попередити. Однак необхідно уникати ситуацій, які можуть провокувати початок захворювання або стати причиною загострення.

Щоб встановити діагноз СЧВ, пацієнт повинен мати 4 з 11 критеріїв в будь-який час з початку захворювання, які включають: червоного кольору висип, що з'являється на щоках та крилах носа – «метелик»; фотосенсибілізацію - надмірну реакція шкіри на сонячне світло на відкритих ділянках шкіри; дискоїдний вовчак – висип з лущенням шкіри, монетоподібний, що височіє в області обличчя, голови, вух, грудної клітки і на руках,після зникнення висипу на цих місцях залишаються рубці; виразки на слизових в порожнині рота або носа; артрит - включає біль і набряки суглобів, не призводить до деформацій; плеврит - запалення плеври, сумки-оболонки, що покриває легені, викликає біль у грудній клітці, що підсилюється при диханні; перикардит - запалення перикарда, сумки-оболонки, що покриває серце, запалення цих тканин може призвести до накопичення рідини навколо серця та легень; ураження нирок; ураження центральної нервової системи у вигляді головного болю, судом, зниження концентрації уваги і запам'ятовування, зміни настрою, депресії; руйнування клітин крові - зумовлені наявністю аутоантитіл, які атакують клітини крові; імунологічні розлади – підвищена продукція аутоантитіл в крові, які вказують на наявність СЧВ (антифосфоліпідних, антитіл до нативної ДНК, анти-SM антитіла, антинуклеарні антитіла (ANA)).

В м. Запоріжжя на кінець 2018 року знаходиться під диспансерним наглядом хворих на СЧВ 85 пацієнтів: із них дітей віком від 0 до 17 років – 4 пацієнта, старше 18 років – 81.

Департамент охорони здоров’я нагадує, що ця хвороба, якщо вона рано діагностована і призначене відповідне лікування на ранній стадії, зазвичай має низьку активність.  Більшість симптомів СЧВ виникають через запалення і тому мета лікування – зниження запалення. Своєчасно звертайтеся до сімейного лікаря, який призначить необхідні планові методи обстеження і при наявності показань направить до ревматолога та інших спеціалістів. При наявності вовчака у близьких родичів, висипах на шкірі – потрібна ретельна діагностика для виявлення ризику виникнення СЧВ.