ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

10 травня 2019 року в Україні вже 11 рік поспіль проводяться організаційні та діагностичні заходи з нагоди Всеукраїнського Дня меланоми (в рамках Всесвітнього Дня меланоми, який відзначається в другий тиждень травня). В цей день всі державні і деякі приватні медичні заклади відкривають свої двері перед усіма охочими перевірити безкоштовно свої родимки.

Щорічно, починаючи з 2009 року, проект проходить в рамках міжнародної програми «Євромеланома», учасниками якої є понад 20 європейських країн, серед яких і Україна.

Всеукраїнський День меланоми проходить за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, Української асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів, Української асоціації дерматоскопії шкіри, громадської організації «СТОП меланома», постійного партнера пан’європейського проекту «Євромеланома» – лабораторій La Roche-Posay.

Основна мета заходу – донести до громадськості інформацію про таке небезпечне захворювання, як меланома і про ризики переродження родимки у злоякісну пухлину.

Родимка – доброякісне новоутворення на шкірі, але під впливом певних факторів (ультрафіолету, спадковості) вона має властивість перероджуватися в меланому.

Меланома – одна з найбільш злоякісних пухлин шкіри, яка протягом першого року після встановлення діагнозу може призвести до смерті. Смертність від меланоми в Україні дуже висока, що пов’язано не з відсутністю методів лікування, а з несвоєчасною діагностикою.

Статистика свідчить, що злоякісні новоутворення шкіри на сьогодні є найбільш поширеним видом онкології в Україні. В гендерному аспекті про меланому знають 30% чоловіків або кожен третій і 70% жінок – 2/3 від загального числа інформованих. А це означає, що роль жінки у питанні здоров’я родини – ключова, і саме жінка найчастіше першою помічає у свого чоловіка, батьків, дітей підозрілу родимку і б’є на сполох.

Найбільш часто пацієнти скаржаться на появу або збільшення в розмірах вже існуючого пігментного утворення, свербіж, відчуття печіння в зоні пухлини, появу кровоточивості. Слід пам'ятати просте слово АКОРД де: А – асиметрія; К - край, який повинен бути рівним; О – окрас (забарвлення, освітлення або потемніння) має бути однорідним, поява темно-коричневого, червоного, сірого, білого кольору - третій прояв переродження; Р - розмір, чим більше родимка, тим більше ризик, або якщо діаметр родимки більше 6 мм або вона збільшується - це ознака її переродження; Д - динаміка, утворення тріщин, кірочок. Поява виділень або крові,  прозорої рідини, свербіж -насторожуючі чинники.  Чим більше ознак переродження, тим вище ймовірність появи меланоми. Це захворювання необхідно відрізняти від раку шкіри. Перший прояв раку шкіри - рожева пляма з відлущуванням, головним чином на обличчі, яка не зникає кілька місяців.

Надійний метод профілактики смертності від меланоми – це її раннє виявлення. При виявленні меланоми на ранніх стадіях, вона виліковна. Тому необхідно регулярно перевіряти свої родимки і родимки своїх близьких.

Згідно загальносвітовим статистичними даними, 90% пацієнтів з меланомою можуть бути вилікувані за умови своєчасного діагностування.

У закладах та установах охорони здоров’я міста ведуть прийом лікарі загальної практики-сімейні медицини, дерматологи, онкологи. При наявності клінічних проявів злоякісного утворення пацієнта направлять до лікаря-онколога обласного онкологічного диспансеру.

Департмент охорони здоров'я міської ради нагадує, що пройти профілактичне обстеження можна в лікувальних закладах за місцем проживання.